Nejvíce se z Polska dováží maso a masné výrobky. Následují mléčné produkty a vejce. Významnou část importu představují vejce, obiloviny, zelenina a ovoce.
Média v uplynulém roce informovala o nekvalitních polských potravinách opakovaně. Sérii těchto zpráv loni v únoru zahájila tzv. solná aféra. Firmy zapletené v Polsku do tohoto skandálu prodávaly technickou sůl označenou jako jedlou výrobcům uzenin, zpracovatelům ryb, mlékárnám a pekárnám. Z těchto výroben se mohla dostat do obchodů v Polsku a možná i do zahraničí.
Pověst polských potravin utrpěla další vážnou ránu loni v březnu, kdy tamní policie zadržela desítky tun prášku ze sušených zkažených vajec. Obsahoval několikasetnásobně více nebezpečných bakterií, než povolují normy. SZPI v dubnu zjistila, že na tuzemském trhu byly prodávány suchary, které obsahovaly tuto závadnou vaječnou moučku. V listopadu veterináři stáhli z prodeje 12 tun zkaženého strojně odděleného masa.
Aféry pokračují i letos. Minulý týden SZPI informovala, že na českém trhu se objevily polské oplatky, které mohou obsahovat jed na potkany. V důsledku afér se nezřídka ozývají požadavky na částečný či úplný zákaz dovozů polských potravin.
"Ačkoli se veřejně spekuluje o možném zákazu dovozu všech polských potravin, je tento krok možný, ale velmi obtížně proveditelný," uvedl dnes svaz. Česká republika může podle obchodníků zakázat dodávky pouze takových produktů, které byly odpovědnými úřady vyhodnoceny jako zdravotně závadné. Výrobce z jednoho státu nelze podle SOCR házet do jednoho pytle.
Obchodníci zároveň připomněli, že nadpoloviční většina nevyhovujících potravin evidovaných na serveru www.potravinynapranyri.cz pochází od českých výrobců. "Bohužel pochybení u zahraničních výrobků bývají médii zviditelňována mnohem více, a spotřebitel tak nabývá zkreslený pohled na jejich kvalitu," uvedl svaz.