Podnik z Basileje lepší hospodaření za loňský rok přičítá hlavně schválení nového přípravku Perjeta, který se používá k léčbě rakoviny prsu. Výsledky ale zlepšily i kurzové výkyvy, především pak oslabení kurzu švýcarského franku vůči dolaru a japonskému jenu.
Roche je největším světovým výrobcem léků právě na rakovinu prsu. Podnik výsledky zveřejňuje pouze dvakrát za rok, tedy vždy za pololetí. Na rozdíl například od firem v Asii a Severní Americe, kde je zvykem výsledky oznamovat po každém čtvrtletí. V posledních letech firmu trápil především vysoký kurz franku.
"Rok 2012 byl pro společnost Roche velmi dobrý. Splnili jsme finanční cíle, rostli jsme rychleji než trh a počet nových přípravků, které máme v zásobě, nás staví do silné pozice před dalším růstem," poznamenal výkonný ředitel Severin Schwan.
Dobře si loni vedly všechny nejprodávanější přípravky, což je Herceptin, Avastiv a Rituxan. Poptávka po nich se zvyšovala prakticky ve všech geografických oblastech. Všechny tři zmíněné přípravky se používají k léčbě rakoviny a jejich výrobcem je americká společnost Genentech. Ta nyní patří do skupiny Roche.
Na letošní rok firma předpovídá růst tržeb zhruba stejným tempem jako loni. Roche také počítá s dalším zvýšením dividendy. Loni činila 6,80 CHF, což podle aktuální tržní ceny odpovídá dividendovému výnosu kolem 3,3 procenta ročně. Akcie lze koupit na více burzách a jako většina akcií jsou i tyto dostupné i českým investorům.