"I letos bylo vyjednávání poněkud složité, nicméně nakonec jsme dokázali najít kompromisní řešení," uvedl předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha. Podnikatelům se nepodařilo do smlouvy prosadit návrh, aby se navyšování mezd nevztahovalo na firmy, které poškodilo loňské sucho. Odboráři s ním nesouhlasili.
Proti předchozímu roku se mění způsob, jakým zemědělské podniky vyplácejí svým zaměstnancům příspěvek na penzijní připojištění a životní pojištění. To od letoška nově zohledňuje dobu, jakou zaměstnanec v podniku pracuje. Pro zaměstnance, kteří ve firmě pracují tři a více let, dosáhne minimální příspěvek 450 korun.
Za zemědělské podnikatele vede již několik let kolektivní vyjednávání Zemědělský svaz ČR a Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů. Za odbory předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy - Asociace svobodných odporů ČR Bohumír Dufek.
Kolektivní smlouva bude po podpisu odeslaná na ministerstvo práce a sociálních věcí s cílem rozšířit její závaznost pro všechny další zaměstnavatele v odvětví. Podle odhadů by pak platila zhruba pro 80.000 lidí. Počet pracovníků v českém zemědělství dlouhodobě klesá. V loňském roce v odvětví pracovalo zhruba 105.000 lidí.
Finanční ohodnocení lidí pracujících v zemědělství zaostává za zbytkem národního hospodářství. Přesto, že se rozdíl postupně snižuje, odhaduje Zemědělský svaz, že v loňském roce dosahovalo zhruba 78 procent celostátního průměru.