"Předpokládáme, že oni (odpůrci stavby) stavební povolení určitě napadnou. My ten proces úřadujeme, tak jak máme, aby v dubnu nabylo právní moci a skutečně jsme mohli začít stavět," uvedl. Stavba, jejíž zprovoznění je plánováno na konec roku 2015, by měla dostat až půlmiliardovou dotaci EU, žádost oficiálně předal v minulých dnech v Bruselu náměstek ministra životního prostředí Martin Frélich.
Teplárna už má také povolení na šestikilometrový horkovod, který povede ze skládky Chotíkov, kde spalovna vyroste, na největší plzeňské sídliště Lochotín. Jeho cena má být asi 380 milionů korun. "Teď je nový stavební zákon, který se týká liniových staveb a horkovod se nám díky tomu významně posunul dopředu a zjednodušeně řečeno bychom mohli začít stavět zítra. Není potřeba stavební povolení," uvedl ředitel. Na horkovod chce teplárna získat dotaci ze Státního fondu životního prostředí. "Naše žádost byla minulý týden akceptována, což je velký krok k tomu, abychom 120 až 130 milionů korun dostali," uvedl Drápela.
Zároveň se začnou připravovat stavby tří překladišť odpadu v Plzeňském kraji, každé za zhruba 100 milionů korun. Předběžně se počítá s tím, že by vznikly na největších skládkách v kraji jako je Černošín na Tachovsku. "To není projekt teplárny. Do dvou týdnů se setkáme se starosty a zvolíme další strategii. Lídrem bude kraj, ale my chceme těm jednáním napomoci," uvedl ředitel. Očekává, že by to měla být soukromá investice, tedy že se do toho procesu budou chtít zapojit obce s privátními firmami, které se o odpady v kraji starají. "Už o to předběžně projevily zájem," uvedl. Teplárna s touto investicí nepočítá.
Ekologičtí aktivisté, sdružení několika občanů Chotíkova a brněnská Arnika, už napadli žalobami pravomocné územní rozhodnutí na spalovnu. "Pokud budou vše soudně napadat, hrozí nebezpečí průtahu stavby jako u obchvatu Plzně. Ale tím se věci nezabrání, pouze se prodraží a ohrožuje čerpání evropské dotace. Takže poté to zaplatí vše teplárna a lidé," řekl ředitel. Teplárna podle něj dala do přípravy a povolení na spalovnu 150 milionů Kč a "ještě nehrábla do země".