Na přítomnost koňského masa v hamburgerech přišli Irové, kteří si na vzorku masa udělali testy DNA. Tesco se na základě toho rozhodlo se společností Silvercrest už dál nespolupracovat. Silvercrest je součástí skupiny ABP Food Group.
"Rozhodli jsme se proto žádné další produkty od tohoto dodavatele už v budoucnu neodebírat," řekl technický ředitel Teska Tim Smith, jehož cituje agentura Reuters. "To rozhodnutí jsme učinili s lítostí, ale zneužití naší důvěry je prostě až příliš velké," dodal.
Vyšetřování podle Teska ukázalo, že Silvercrest v produktech určených pro Tesco používal maso, které nepocházelo od schválených dodavatelů. Nebylo to ani maso britského či irského původu, přestože instrukce jasně říkaly, že v mražených hovězích hamburgerech může být pouze maso britského nebo irského původu.
Společnost ABP uvedla, že produkty s obsahem koňského masa nikdy vědomě neprodávala. Tesco nicméně po skandálu zavádí systém testování DNA u všech masných výrobků.
Skandál se objevil v polovině ledna, kdy irský úřad pro bezpečnost potravin (FSAI) oznámil, že v hovězích hamburgerech, které Tesco prodává v Irsku a ve Velké Británii, objevil koňskou DNA. Stejný problém úřad zjistil také u hamburgerů v obchodní síti řetězců Dunnes Stores, Iceland, Aldi a Lidl.
Irové uvedli, že většina závadných hamburgerů obsahovala velmi nízkou úroveň koňské DNA. V jednom vzorku, který pocházel z hamburgeru z Teska, ale koňské maso tvořilo asi 29 procent obsahu. Hamburger měl obsahovat jen hovězí maso.
Hamburgery s podílem koňského masa se prodávaly i v České republice. Koňské maso sice není na závadu, v hovězích hamburgerech ale nemá co dělat. Tesco proto závadné hamburgery stáhlo z prodeje a zákazníkům, kteří si je koupili, nabídlo vrácení peněz.