Zájemce o dostavbu Temelína podepsal dohodu s Vítkovicemi

30.01.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Ostrava 30. ledna (ČTK) - Zájemce o dostavbu jaderné elektrárny v Temelíně, společnost Westinghouse Electric Company, podepsala dodatek k memorandu s firmami ze strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group. V případě, že by byla společnost Westinghouse vybrána pro dostavbu Temelína, by ostravské firmy dodávaly hlavní strukturální a mechanické moduly do elektrárny AP1000. Novinářům to dnes v Ostravě oznámili zástupci Westingouse a Vítkovic.

Prezident a generální ředitel Westinghouse Daniel Roderick řekl, že společnost vlastní licence v mnoha zemích a ostravské firmy mají možnost dostat se do výhodné pozice z hlediska budoucích dodávek. "Celá záležitost je daleko širší než samotný tendr. Mluvíme tady o možnosti zapojení firem do výroby modulů pro celosvětový prodej. Po krizi jsme zaznamenali, že je stále více zájemců o budování reaktorů," řekl Roderick. Už dříve uvedl, že se firma spolu s Toshibou a dalšími partnery zavazuje, že většinu ocelářských prací potřebných pro výstavbu AP1000 objedná u českých firem.

Dnes podepsaná dohoda se týká společností Vítkovice, Vítkovice Heavy Machinery, Vítkovice Power Engineering a Hutní montáže. Generální ředitel strojírenských Vítkovic Jan Světlík řekl, že jde skutečně o globální dohodu. "Máme zájem s nimi dělat na všech projektech jak v Evropě, tak mimo Evropu. Jsou to nové technologické možnosti Vítkovic na světovém nukleárním trhu," řekl Světlík. Jakou by případná zakázka pro Temelín mohla mít hodnotu, podle něj nelze odhadnout. "Kontrakty můžou být opravdu různorodé, od řádu malých milionů až po miliardy," řekl.

Pro dostavbu Temelína by Westinghouse v případě úspěchu v tendru od českých firem pro dva bloky AP1000 potřeboval zhruba 80.000 tun oceli. Z takového množství by se daly postavit například tři Eiffelovy věže.

O stavbu třetího a čtvrtého bloku Temelína za odhadovaných 200 až 300 miliard korun se uchází i česko-ruské konsorcium Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress. Firma Rosatom, která se prostřednictvím Atomstrojexportu o dostavbu Temelína uchází, rovněž plánuje použít české suroviny. Vítkovice mají podepsané memorandum i s Rosatomem.

"Je zcela evidentní, že pro Rosatom můžeme dodávat více součástek. Ale my jsme ta memoranda podepsali opravdu na globální spolupráci," řekl Světlík. V oboru jaderné energetiky jsou podle něj tři světoví klienti. "My si velmi vážíme toho, že se všemi třemi fungujeme. Chceme působit na celém světovém nukleárním trhu," řekl ředitel Vítkovic.

Vítěze tendru na dostavbu Temelína chce ČEZ vyhlásit v letošním roce. Stavba třetího a čtvrtého bloku má být podle plánů hotova nejpozději v roce 2025, elektrárna by měla být v provozu 60 let.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK