Zmrazení peněz sice podle agentury Reuters bude pravděpodobně pouze dočasné, přichází však v nepříznivou dobu pro polskou vládu. Ta se již nyní potýká s prudkým zpomalením hospodářského růstu a rozsáhlým propouštěním ve stavebním sektoru.
Náměstek polské ministryně pro regionální rozvoj označil rozhodnutí komise za "zcela nepochopitelné" a založené na pochybných předpokladech. Polské úřady hodlají učinit vše, co je v jejich silách, aby podezření z podvodu vyvrátily.
Evropská komise uvedla, že dospěla ke svému rozhodnutí poté, co Polsko začalo vyšetřovat obvinění z kartelu zahrnujícího uchazeče o zakázky na výstavbu silnic. V kauze bylo zatím obviněno 11 lidí, včetně vedoucích pracovníků stavebních firem a bývalého šéfa na ředitelství silnic a dálnic (GDDKiA).
Mluvčí komise uvedla, že prostředky na výstavbu silnic budou uvolněny teprve poté, co se situace vyjasní. Dodala, že komise doufá v co nejrychlejší uvolnění peněz.
Polsko je největším příjemcem peněz z fondů Evropské unie. Značnou část těchto prostředku země investuje do zlepšování infrastruktury. Polsko je Bruselem obecně považováno za modelový příklad efektivního využívání prostředku od Evropské unie, napsala agentura Reuters.