Americký Fed zachoval monetární podporu ekonomiky

30.01.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Washington 30. ledna (ČTK) - Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání ponechala v platnosti dosavadní kontroverzní měnovou politiku, jejíž pomocí podporuje ekonomický růst a zaměstnanost. Měnový výbor Fedu (FOM) na závěr dvoudenního zasedání konstatoval, že ekonomika upadla do dočasné stagnace a že nákupy dluhopisů v částce 85 miliard dolarů (1,6 bilionu Kč) měsíčně zachová, dokud se vyhlídky trh práce výrazně nezlepší.

Fed skončil zasedání v den, kdy nové údaje ukázaly za poslední čtvrtletí loňského roku nečekaný pokles americké ekonomiky. V poslední době přitom mezi členy FOMC vzrůstají neshody ohledně pokračování v rozsáhlé monetární stimulaci.

"Růst ekonomické aktivity se v posledních měsících zastavil, zejména vlivem počasí a dalších přechodných faktorů," uvedl Fed. Dodal, že trh práce se nadále mírně zlepšuje a podnikatelské investice se díky zlepšení finanční situace zvýšily.

Na prosincovém zasedání FOMC rozhodl o novém kole nákupů státních dluhopisů v hodnotě 45 miliard dolarů (869 miliard Kč) měsíčně a prodloužil nákupy hypotečních dluhopisů za 40 miliard dolarů měsíčně. Fed také nečekaně rozhodl, že ponechá své úrokové sazby na nynější takřka nulové úrovni, dokud míra nezaměstnanosti v USA neklesne pod 6,5 procenta.

Podle zápisu z prosincového zasedání však někteří členové FOMC otevřeně vyjadřovali obavy z rizik, které může mít politika nákupů dluhopisů a zvyšování bilanční rozvahy, a navrhovali její ukončení. Jiní z členů výboru vyjádřili názor, že nákupy dluhopisů by měly určitě trvat do konce tohoto roku, další zase zdůrazňovali potřebu další rozsáhlé stimulace v nespecifikovaném objemu ani časovém horizontu.

Fed drží základní úrokové sazby pro mezibankovní trh prakticky na nule od konce roku 2008. Bilance Fedu se kvůli nákupům dluhopisů od finanční krize roku 2008 ztrojnásobila na téměř tři biliony dolarů.

Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí překonala útlum z prvního pololetí a vzrostla o 3,1 procenta, nejrychleji od posledního čtvrtletí minulého roku. V závěru roku ji ale podle dnešních údajů potkal nečekaný pokles o 0,1 procenta. Způsobil to pokles vládních výdajů na obranu, snížené doplňování firemních zásob a bouře Sandy na severovýchodě USA na konci října.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK