Tržby divize reaktorů a služeb vzrostly o 5,5 procenta na 3,5 miliardy eur. Divize získala zejména kontrakt na inspekci 58 reaktorů francouzské společnosti EDF, smlouvu na ventilační systémy pro kanadskou SNC Lavalin Nucléaire a kontrakt na kontrolní systémy ruských jaderných elektráren.
Zakázky divize reaktorů vzrostly o 10,4 procenta. Areva tím kompenzovala rušení zakázek po havárii japonské elektrárny Fukušima v březnu 2011. Loni se celková hodnota zrušených zakázek zdvojnásobila na 936 milionů eur.
Areva byla loni v říjnu vyloučena z tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) toto rozhodnutí minulý týden potvrdil. Firma sdělila, že zvažuje další kroky a dnes uvedla, že nevylučuje ani arbitráž.
"Areva je odhodlaná bránit svoje práva na všech úrovních, včetně Evropské unie," stojí ve vyjádření společnosti pro Českou televizi. Již nyní si firma na postup (ÚOHS) stěžuje u Evropské komise.
Areva je jediným výrobcem reaktorů, který rovněž těží a obohacuje uran, vyrábí palivové tyče a stará se o vyhořelé palivo svých klientů. Díky tomu není tolik závislá na prodeji samotných reaktorů. Analytici podle agentury Reuters upozorňují, že i tak musí prodávat reaktory, aby měla v budoucnu příjmy z údržby a služeb.
Areva získala poslední velký kontrakt na své reaktory typu EPR v Číně v roce 2007, dokončeny byly mě být v roce 2014. Její pověst na poli reaktorů poškodilo výrazné zpožďování a překračování nákladů při výstavbě dvou reaktorů EPR ve Finsku a Francii.
Tržby divize jaderného paliva klesly o deset procent na 2,05 miliardy eur, což byl důsledek propadu prodeje do Japonska a Německa. Zakázky divize však zůstaly na vysoké úrovni 18 miliard eur. Divize těžby uranu zaznamenala růst výnosů o 5,5 procenta na 1,4 miliardy eur.