Rekordní tržby podnik loni zaznamenal především díky vojenskému projektu Pandur, který však letos v prvním čtvrtletí skončí. Chce proto co nejvíce vyrábět pro civilní sektor. "Cíle pro letošek a příští rok jsou jasné: Maximálně navýšit objem civilní výroby. Loni jsme měli v rámci civilní výroby obrat 820 milionů korun, letos chceme růst na úroveň minimálně 920 milionů korun, abychom v civilní výrobě od roku 2014 měli miliardu ročně a dostali se až k 1,3 miliardy korun," uvedl Kuběna.
Do civilního sektoru podle něj bude směřovat minimálně 80 procent práce. "Máme tady ambiciózní cíl, spustili jsme před časem vývoj vlastního civilního výrobku, který chceme letos uvést na trh. O co jde, to zatím neprozradíme, ale je to výrobek určený pro komunální sféru, technické služby," uvedl Kuběna.
Základ civilní výroby podniku tvoří z 90 procent díly stavebních strojů a manipulační techniky, jako jsou hydraulické a palivové nádrže, ramena a podvozky bagrů, lžíce a rámy bagrů nebo čelní nosiče vidlí vysokozdvižných vozíků. VOP CZ vyrábí také díly pro drtiče kamene, konstrukce pro vrtný průmysl pro těžbu a zpracování ropy. Zhruba 96 procent své produkce podnik vyváží.
Veřmiřovský uvedl, že s koncem projektu Pandur se podnik snaží směřovat vývoje do dalších komerčně využitelných oblastí v civilu i pro armádu. "Velké naděje vkládáme do našeho špičkového 3D scanneru podvozku vozidel. Toto řešení jsme již aplikovali do výrobku pro armádu - jde o mobilní kontrolní pracoviště vstupů, nicméně využitelný je i pro řadu civilních zákazníků," uvedl ředitel. Výrobek zajišťuje kontrolu lidí, jejich zavazadel a přijíždějících vozidel a současně sleduje okolní dění například na akcích se zvýšeným bezpečnostním rizikem.
V dubnu chce VOP CZ otevřít nové vývojové centrum. "To nám umožní rozšířit naše aktivity v oblastech nových strategických oborů, jako je robotika nebo elektronika," uvedl Veřmiřovský.
Pro toto odborné pracoviště podnik hledá nové vývojové pracovníky. Kuběna uvedl, že kvalifikovaní zaměstnanci, jako jsou technici, strojaři, svářeči nebo obsluha CNC strojů, se hledají stále hůř. Nyní podnik zaměstnává přibližně 700 lidí, zřejmě se ale nevyhne určitému snížení stavu.
"Řádově půjde o maximálně několik desítek lidí. Ale určitě nebudeme propouštět kvalifikované lidi, bude se to týkat především obslužných profesí, nikoli zkušených a kvalifikovaných výrobních dělníků či konstruktérů. Ty budeme potřebovat pro naše nové vývojové pracoviště," uvedl Kuběna.
Podnik zatím podle něj nemá obdobnou zakázku, která by nahradila končící projekt Pandur. Několik zajímavých projektů ale má rozjednaných. "První čtvrtletí tohoto roku je na zakázky prozatím slabé, nicméně očekáváme oživení od konce března," uvedl obchodní ředitel.
VOP CZ provádí také rekonstrukce a opravy historických bojových vozidel. V současnosti má na rekonstrukci tank T34 Lidice a tank IS2. "Do ČR se vrátil unikátní tank z Peru, který tam byl dodán v třicátých letech. Jde o tank LTP 38, který je nyní vystaven v Praze na Žižkově a očekáváme, že letos k nám přijde na celkovou rekonstrukci," uvedl Kuběna.