Akcie v USA oslabily, index S&P 500 nejvíce od listopadu

05.02.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

New York 5. února (ČTK) - Americké akcie zahájily týden výrazným poklesem a například index S&P 500 má za sebou nejhorší den od loňského listopadu. Trh zasáhly nové obavy o osud eurozóny, především kvůli vývoji v Itálii a Španělsku. Na devizových trzích ze stejného důvodu začal klesat kurz eura.

Dow Jonesův index odepsal 129,71 bodu a obchodní den uzavřel slabší o 0,93 procenta na hodnotě 13.880,08 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 1,15 procenta na 1495,71 bodu, nejhlubší ztráty ze všech tří indexů měl ale Nasdaq Composite. Ten klesl o 1,51 procenta na 3131,17 bodu.

Výraznému propadu se nevyhnuly akcie společnosti McGraw-Hill, které odepsaly 13,8 procenta. To je největší denní propad od krachu na newyorské burze v říjnu 1987. Přispěla k tomu zpráva, že americké ministerstvo spravedlnosti chce kvůli ratingům hypotečních cenných papírů z roku 2007 zažalovat ratingovou agenturu Standard & Poor's. Ta patří právě do skupiny McGraw-Hill.

K poklesu Dow Jonesova indexu přispěly také akcie energetické skupiny Chevron a maloobchodního řetězce Wal-Mart, kterým uškodilo snížení nákupního doporučení od některých analytiků. Ve ztrátě ale skončilo všech deset sektorů S&P 500.

"Trh je už moc vysoko a je zralý ke korekci," poznamenal hlavní makléř investiční společnosti Wedbush Morgan Michael James. "Já si myslím, že každý už jen hledá důvod, aby mohl začít prodávat. Obavy přicházejí také z Evropy," dodal.

V Evropě se začaly opět zvyšovat výnosy italských a španělských dluhopisů, takže v centru pozornosti je znovu dluhová krize eurozóny. Španělský premiér Mariano Rajoy čelí výzvám, aby odstoupil, neboť jej tisk obvinil z účasti na korupčním skandálu. Rajoy to sice odmítl, podezření se mu ale zatím vyvrátit nepodařilo. Itálie má zase problém s vyšetřováním v jedné velké bance.

Na devizových trzích se kvůli potížím v eurozóně výrazně snížil kurz eura. Měna tak sestoupila z nejvyšších úrovní vůči dolaru od konce roku 2011. Na trzích přitom sílí nervozita před čtvrtečním zasedáním Evropské centrální banky (ECB), kde se sice nečeká změna úrokových sazeb, trhy však čekají, co prezident ECB Mario Draghi řekne k vyhlídkám eurozóny.

Euro k dolaru odepsalo 0,9 procenta na 1,3514 USD, vůči japonskému jenu kleslo o 1,7 procenta a dostalo se na 124,64 JPY. Dolar proti jenu zpočátku vystoupil na 93,18 JPY a byl nejvýše za dva a půl roku, pak ale zisky odepsal. Nakonec oslabil o 0,5 procenta na 92,28 JPY.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK