Podle Markéty Šichtařové z Next Finance lidé stále odkládají nákupy zboží dlouhodobé spotřeby. Navíc výši propadu maloobchodních tržeb v posledním měsíci předchozího roku ještě výrazně tlumí vánoční nákupy, ve kterých se lidé oproti minulému roku uskrovnili jen málo. Sobíšek doplnil, že prosincové tržby obchodníkům nezachránily ani předvánoční slevy.
Hlavní ekonom Patria Finance David Marek uvedl, že celkové výsledky citelně ovlivnil propad poptávky po automobilech. Tržby z prodeje automobilů v prosinci meziročně klesly o 10,8 procenta. Negativní výsledek naznačil prosincový pokles registrací nových osobních a lehkých užitkových automobilů o 15,6 procenta a ojetých o 18,6 procenta. Tentokrát za tím již nejsou problémy s registrem vozidel, ale prohlubující se recese v domácí poptávce.
"Bohužel nic nenasvědčuje tomu, že by v letošním roce mělo dojít k obratu k lepšímu. Loňský propad tržeb by se měl nepochybně zpomalit, avšak na návrat do černých čísel to rozhodně nevypadá. Stagnace tržeb je maximum, co mohou maloobchodníci od tohoto roku čekat," míní analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.
Podle Miroslav Frayera z Komerční banky se dosavadní nepříznivá situace maloobchodu zřejmě příliš nezmění ani v první polovině letošního roku, domácnosti budou nadále šetřit. Negativně se projevuje také zhoršující se trh práce v souvislosti s nízkým růstem nominálních mezd, rostoucí mírou nezaměstnanosti a nejistotou udržení si zaměstnání. Za celý rok Frayer čeká pokles maloobchodních tržeb o 0,8 procenta.
Také odborník na maloobchod ze společnosti PwC Audit Pavel Kulhavý čeká zlepšení ekonomické situace nejdříve v druhém pololetí letošního roku. Spotřebitelé jsou stále velmi opatrní a šetří. To potvrzuje i pokles tržeb v supermarketech, kde lidé realizují většinu největších nákupů před Vánocemi. Největším řetězcům se loni nepodařilo ani za celý rok překonat rok 2011, dodal.