Čína změní pravidla pro rozdělování příjmů, chce řešit nerovnost

05.02.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Čínská vláda schválila dlouho odkládaný návrh změn pravidel, která bude používat pro rozdělování příjmů. Chce tím řešit narůstající nerovnost a podpořit hospodářský růst. Tamní reformátoři podle agentury Nová Čína doufají, že se jim podaří celkově v ekonomice zvýšit příjmy, moc podrobností k tomu ale zatím nesdělili.

 

Plán předpokládá, že se zvýší nejnižší příjmy. Naopak příjmy, které jsou podle úřadů příliš vysoké, bude třeba sladit s realitou. Ani zde ale návrh neříká, co přesně to znamená, ani co jsou to příliš vysoké příjmy. Plán počítá i se strukturální reformou a reformou fungování firem.

Návrh podpořila Státní rozvojová a reformní komise spolu s ministerstvem financí a ministerstvem lidských zdrojů a sociální péče. Pak jej schválila Státní rada, která v Číně plní roli vlády. Reforma rozdělování příjmů je podle vlády předpokladem dlouhodobého rozvoje ekonomiky.

"Některé zřejmé problémy spojené s rozdělováním příjmů zároveň vyžadují rychlé řešení," cituje agentura z usnesení rady. "Rozdíly mezi městem a venkovem a v příjmech občanů jsou relativně vysoké, příjmy se nerozdělují rovnoměrně. Jsou zde zřejmé problémy s šedými a ilegálními příjmy a značný počet lidí žije v obtížných podmínkách," uvedla rada.

Součástí plánu je zlepšit prvotní distribuci příjmů a následně urychlit reformu mechanismů, které zajišťují sekundární distribuci. Ze zveřejněného textu ale není jasné, co přesně to znamená. V závěru text podle agentury vyzývá k zavedení dlouhodobých mechanismů, které by podpořily příjmy na venkově.

Statistický úřad nedávno zveřejnil aktualizovanou hodnotu takzvaného Giniho koeficientu. Ten měří nerovnost v příjmech a pohybuje se od nuly do jedničky. V případě Číny se koeficient vyšplhal na 0,474. Hodnota nad 0,40 se považuje za spouštěč sociálních nepokojů.

Autor článku

aktualita  

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK