Analytici pokles českého průmyslu očekávali, ne však tak razantní

06.02.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Analytici předpokládali dvojciferný propad české průmyslové produkce na konci loňského roku, dnešní údaje Českého statistického úřadu však byly horší, než čekali. Průmyslová výroba v prosinci meziročně klesla o 12,5 procenta, nejvíce od půlky roku 2009, a za celý rok o 1,2 procenta. Na prosincovém poklesu se podílel především automobilový průmysl, ale i o tři pracovní dny méně než předloni. Ekonomové očekávají letos jen mírné zlepšení.

 

"Výroba nejen dopravních prostředků měla doslova černý měsíc. Je to nejhorší výsledek roku 2012. Automobilky využily Vánoc k dočasné odstávce a snížení výroby, aby nemusely vyrábět na sklad. Navíc, i v Česku se výrazně projevuje nižší zájem o nové vozy stejně jako ve zbytku Evropy" uvedl analytik Home Credit Michal Kozub.

Také podle analytika Patria Finance Davida Marka je výsledek průmyslu špatný. "Průmysl zaznamenal na konci roku výrazný propad. Horší výsledek byl naposledy zaregistrován v červenci 2009," řekl ČTK Marek. Aktuálně se podle něho výkon českého průmyslu pohybuje zhruba na stejné úrovni jako na konci roku 2006. Statistika nových zakázek navíc naznačuje, že v nejbližších měsících ke zlepšení patrně nedojde. "V letošním roce počítám s poklesem o jedno procento," odhadl.

Podle Petra Dufka z ČSOB by razantní propad průmyslu v samotném prosinci nebyl až takovým překvapením, vezme-li se v úvahu nižší počet pracovních dnů a slabší zakázky z posledních měsíců. Propad o 12,5 procenta je ale podle něho přece jen trochu moc. "Po očištění o vliv rozdílného počtu pracovních dnů totiž i tak průmysl padal o téměř šest procent," podotkl.

Také podle ředitele sekce průmyslu na ministerstvu průmyslu a obchodu Eduarda Muřického sezónně očištěná data signalizují, že český průmysl vstupuje do nového roku značně oslaben. "Vzhledem k silné výrobní propojenosti v rámci EU, zejména s Německem, se na tuzemském průmyslu odráží pokles průmyslové produkce u našich partnerů," uvedl.

Podle Muřického na rozhodující domácí automobilový průmysl stále výrazněji dopadá negativní vývoj evropského trhu s automobily.

Hodnota nových zakázek v prosinci meziročně klesla o 11,5 procenta. "Silný útlum zažily jak ty domácí, tak zahraniční. A rovněž i zde zažívají nižší zájem ze strany kupujících ty nejsilnější tuzemské průmyslové obory," dodal Dufek.

Podle ředitelky Next Finance Markéty Šichtařové je domácí poptávka slabá dlouhodobě a propad nových zakázek ukazuje, jak se přestává dařit okolním ekonomikám. "A to je pro český průmysl špatná zpráva. Oživení domácí poptávky je tak v nedohlednu, protože rostoucí nezaměstnanost povede jen k většímu šetření," uvedla.

Podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara domácí poptávku navíc snížila úsporná vládní politika. "Významným faktorem negativně ovlivňujícím podnikatelské prostředí byla i nejistota ohledně sazeb daně z přidané hodnoty. Podnikatelské prostředí se nelepší, panuje tu legislativní džungle a přetrvává byrokracie," domnívá se.

Podle Špicara by letošní rok či spíše konec roku mohl být "pomyslným světlem na konci tunelu". "Bude ale stačit jen mírné zakolísání poptávky na světových trzích a můžeme být opět zpátky v recesi," dodal.

"Celková nálada v odvětví klesá spolu s výsledky jeho největších odběratelů. Ani německá ekonomika, kam směřuje největší část vývozu našeho průmyslu, nedokázala udržet růstová čísla a poslední výsledky eurozóny naznačují, že nás čeká těžký rok," míní Petr Smutný ze společnosti PwC. Podle jeho odhadu poroste letos český průmysl jen o 0,2 procenta.

"Vyhlídky na další měsíce prozatím nejsou nejlepší. Povzbudivé mohou být zprávy z Německa, kde prediktivní indikátory rostou a v dalších měsících by se mohla situace lepšit, přesto v Česku začne ekonomika růst nejdříve v polovině roku," dodal Kozub.

Autor článku

aktualita  

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK