"Je to další krok v naší snaze poučit se z finanční krize v letech 2008 a 2009. Víme, že přehnaná deregulace finančních trhů byla chybou," uvedl ministr financí Wolfgang Schäuble. "Žádný finanční trh, finanční hráč ani finanční produkt nesmí zůstat bez dozoru," dodal.
Návrh zákona je další z řady opatření vlády kancléřky Angely Merkelové k přísnější regulaci finančních trhů. Podle opozičních politiků jsou však tyto kroky příliš mírné. Opozice má nyní většinu v horní komoře parlamentu, takže by mohla přijetí návrhu zákona zdržovat až do zářijových voleb.
Evropské země se nyní podle agentury Reuters snaží nalézt optimální rovnováhu mezi výzvami k přísné regulaci banky, které mnozí viní ze vzniku finanční krize, a nebezpečím, že příliš přísná regulace naruší hospodářské oživení.
Britský ministr financí George Osborne tento týden pohrozil tamním bankám, že je nechá rozdělit, pokud samy dostatečně neošetří riziko. To znamená, že budou muset pořádně oddělit klasické bankovnictví pro drobnou klientelu od investičního. Londýn chystá úpravu zákona, podle které banky budou muset kolem retailové části postavit neprůstřelnou zeď, aby vklady klientů nebyly nikdy ohroženy.