Potraviny výrazně zdražovaly i v polovině loňského roku, což byla reakce na největší sucha, která za posledních 50 let zasáhla Spojení státy. S nadprůměrným suchem se potýkaly také některé další země, které jsou hlavními vývozci potravin. Objevily se tak obavy, že se bude opakovat situace z roku 2008, kdy ceny potravin rovněž prudce vzrostly. Tehdy to ale bylo z jiných důvodů, vliv měla i rekordně drahá ropa.
V minulých třech měsících ceny potravin začaly klesat kvůli předpokladům, že velké země v Latinské Americe chybějící zásoby doplní. FAO, která sídlí v Římě, zvýšila odhad objemu vypěstovaných obilovin za loňský rok na 2,302 miliardy tun. To je o 20 milionů tun více, než kolik organizace předpovídala ve své dosavadní prognóze. Odhad zásob obilovin na konci sezony 2013 nechala organizace beze změn na 495 milionech tun. To je o tři procenta méně, než na začátku sezony.
"V roce 2013 bychom měli očekávat výbornou sklizeň," poznamenal ekonom FAO Abdolreza Abbassian. "Počasí by se ale mohlo zhoršit, a protože máme napjaté zásoby, ceny by se mohly značně rozkolísat a zvýšit se," dodal. Během ledna se zvyšovaly ceny olejnin a tuků, klesaly naopak ceny obilovin a cukru.
Na rekordu byl cenový index FAO v únoru 2011, kdy vystoupil na 238 bodů. Vysoké ceny tehdy přispěly k vlně povstání v arabském světě. Loni v létě se index dostal blízko hodnotám z roku 2008, kdy růst cen potravin vyvolal nepokoje v mnoha chudých zemích.