Počet reakcí uchazečů na vystavené pozice v lednu vystoupal na 623.000, čímž takřka vyrovnal historicky nejvyšší hodnotu z října předchozího roku, která byla pouze o tisícovku vyšší. Aktivita uchazečů o práci letos v lednu vzrostla proti tradičně slabšímu prosinci o 84 procent. Ve srovnání s loňským lednem byl počet odpovědí vyšší o tři procenta.
"Na tuzemském pracovním trhu se počátek roku nesl ve znamení výrazně zvýšené aktivity uchazečů o práci, což zcela odpovídá kulminující míře nezaměstnanosti. Zaměstnavatelé po tradičním prosincovém útlumu obnovili své náborové aktivity, zvýšený počet vystavených pracovních pozic na Jobs.cz však byl patrný až v poslední třetině měsíce," uvedl analytik LMC Tomáš Dombrovský. Meziroční srovnání podle něj také ukazuje stagnaci počtu nově obsazovaných míst. Změna proti dosavadnímu trendu by prý mohla nastat v prvních jarních měsících, kdy firmy zahájí nábory na sezonní práce.
Počet míst vhodných pro absolventy letos v lednu klesl na 3175, což je o 11 procent méně než v lednu předchozího roku.
Oborovému srovnání v uplynulém měsíci vévodil prodej a obchod s 13,5 procenta nabízených pozic. Na druhou příčku se posunul vývoj aplikací a systémů se sedmi procenty. Na dalších místech následovaly strojírenství se 6,8 procenta, administrativa se 6,7 procenta a dále výroba a průmysl s podílem šest procent. Bankovnictví a finanční služby zaznamenaly další pokles počtu vystavených pozic, s 5,8 procenta se zařadily až na šestou příčku.
U takřka 60 procent pracovních pozic vystavených v lednu na Jobs.cz zaměstnavatelé po uchazečích požadovali znalost angličtiny, ve většině případů na středně pokročilé či lepší úrovni. Znalost němčiny byla vyžadována u 11 procent pozic. Další příčky s odstupem obsadily ruština s 1,2 procenta a francouzština s 1,1 procenta. Výborná znalost češtiny byla výslovně uvedena u 6,5 procenta vystavených pracovních míst.