Inflace v Číně klesla na dvě procenta, zahraniční obchod vzrostl

08.02.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Míra inflace v Číně v lednu klesla na dvě procenta, a sestoupila tak ze sedmiměsíčního maxima 2,5 procenta, na němž byla v prosinci. Údaje tamního statistické úřadu zároveň ukázaly, že ve svižném růstu pokračoval zahraniční obchod. To je podle analytiků velmi příznivá kombinace, která svědčí o tom, že stav čínské ekonomiky se nadále zvolna zlepšuje.

 

Inflace klesla navzdory tomu, že se o 37 procent zvýšily ceny zeleniny. Přispělo k tomu hlavně nezvykle chladné počasí. Nižší inflace proti stejnému období loni je ale zčásti výsledkem posunu oslav lunárního roku. Loni začaly oslavy dřív, takže lednová data ještě zachytila snahu lidí udělat si před oslavami zásoby zeleniny a dalších potravin.

Tlak na růst vede některé analytiky k úvahám, že Peking se bude snažit zpřísnit dostupnost úvěrů. To by ale mohlo podkopat jeho snahu podporovat hospodářské oživení. Čínská ekonomika loni zpomalila růst na 7,8 procenta, což bylo nejméně za posledních 13 let. Letos má tempo růstu zrychlit nad osm procent.

Ceny výrobců se naopak dál snižují, v lednu klesly meziročně o 1,6 procenta. Pokles se postupně zmírňuje od loňského září, kdy se ceny výrobců meziročně snížily o 3,6 procenta.

Pokles lednové inflace je v souladu s odhady analytiků. Ti v anketě agentury Reuters v průměru očekávali pokles míry inflace spotřebitelských cen přesně na dvě procenta, podobně u výrobní inflace počítali s poklesem na 1,6 procenta. Proti prosinci se ceny pro spotřebitele zvýšily o jedno procento, trh čekal růst o 0,9 procenta.

Velmi povzbudivý je vývoj zahraničního obchodu, a to obou jeho složek, tedy vývozu i dovozu. Objem vývozu meziročně vzrostl o 25 procent, zatímco trh čekal růst o 17 procent. Dovoz se zvýšil o 28,8 procenta proti odhadovanému růstu o 23,3 procenta. Výsledkem je obchodní přebytek 29,2 miliardy dolarů (asi 544,8 miliardy Kč). I to je lepší výsledek, protože na trhu se počítalo s přebytkem 22 miliard dolarů.

Vývoz do Spojených států meziročně vzrostl o 14,5 procenta, což je nejvýraznější nárůst za posledních deset měsíců. Do Evropské unie export stoupl o 5,2 procenta a byl nejvyšší za 13 měsíců.

Autor článku

aktualita  

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK