"Společnost zvažuje ukončení výroby a přesun či prodej výrobních provozů a zařízení," uvedla ocelárna. Plán ušetřit na nákladech kolem půl miliardy eur je součástí už dříve oznámeného programu "Impact". Jeho cílem je celkově zefektivnit výrobu, díky čemuž má celý podnik do konce fiskálního roku 2015 ušetřit až dvě miliardy eur.
ThyssenKrupp teď pracuje na více změnách, které mají omezit závislost firmy na výrobě oceli. Poptávka v tomto sektoru totiž kolísá podle toho, v jakém stavu je globální ekonomika. Snahou je také zanechat za sebou dopady skandálů z minulosti, ke kterým se firma přiznala loni a které stály místo polovinu vrcholového managementu.
"Účet za chyby z minulosti nesmí platit zaměstnanci," vzkázal ovšem firmě předseda regionální větve vlivné odborové organizace IG Metall Knut Giesler.
Potíže, s nimiž se ThyssenKrupp nyní potýká, nicméně podle agentury Reuters nelze přičítat jen špatnému vedení. Například konkurenční ArcelorMittal, což je největší výrobce oceli na světě, loni utrpěl zdrcující ztráty. Jejich příčinou byl citelný pokles poptávky v Evropě a dopady pomalejšího růstu čínské ekonomiky.
"Dalekosáhlé strukturální změny a zlepšování výrobního procesu jsou teď naprosto nezbytné, pokud mají dál fungovat hlavní výrobní závody na výrobu oceli a linky na výrobu za tepla válcované oceli," píše se ve sdělení podniku. Hrozba ukončení činnosti visí nad jednou z továren v Duisburgu a nad výrobou drátů v Dortmundu. V centrále v Duisburgu se bude propouštět i v kancelářích.