"První plnohodnotný únorový týden se finanční trhy zaobíraly především opětovným politickým ozvěnám z eurozóny. Na počátku týdne se zintenzivnil údajný korupční skandál ve Španělsku a záhy se připojila Itálie se zvýšenými preferencemi v předvolebních průzkumech Silvia Berlusconiho. Oba faktory způsobily zvýšený tlak na státních dluhopisech, což se promítlo do hodnocení bankovního sektoru v Evropě," uvedl analytik J&T Banky Milan Vaníček.
Nejvíce rostoucí akcií v uplynulém týdnu byl ČEZ s nárůstem o 2,3 procenta na 628 Kč. "Akcie, jak se zdá, se prozatím udržela od prolomení 600korunové hranice po komentářích obchodního ředitele společnosti o cenách elektřiny, které by se měly nacházet na svém minimu. Zprávy kolem Albánie a započetí arbitráže by měly být víceméně zaceněny," upozornil Vaníček.
Naopak nejvíce klesajícím titulem byla Erste Bank, která ztratila 7,1 procenta na 587 Kč. Bankovní sektor byl pod tlakem kvůli vývoji na dluhopisových trzích, což vedlo k ústupu z několikátých maxim. Rovněž výsledky některých evropských bank prý nepřinesly pozitivní vzpruhu, a to následkem rozsáhlých odpisů aktiv.
Příští týden budou investoři sledovat především evropskou část výsledkové sezony. Vedle toho se investoři zaměří i na politické faktory v Evropě, jako je údajný korupční skandál ve Španělsku a volební průzkumy před italskými mimořádnými volbami. "Tyto faktory mohou na trhu vyvolávat zvýšenou rozkolísanost, což nás vede k názoru spíše neutrálního vývoje s mírným vybíráním zisků," odhadl Vaníček.