Moody's nechala rating Maďarska ve spekulativním pásmu

09.02.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Budapešť/New York 9. února (ČTK) - Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service nechala hlavní rating Maďarska ve spekulativním pásmu na stupni Ba1. Ocenila sice snahu vlády snižovat zadlužení, upozornila ale, že maďarská ekonomika zatím výrazněji neporoste. Kvůli tomu agentura nechala i negativní výhled, což znamená, že by rating mohla ještě snížit. Maďarská vláda se proti hodnocení ohradila.

Moody's také poznamenala, že relativně velkou část maďarských státních dluhopisů drží zahraniční investoři. To znamená, že země je vystavena dopadům potenciálního zhoršení investorské důvěry. Maďarsko je nejzadluženější zemí střední Evropy a delší dobu vede spor s Mezinárodním měnovým fondem (MMF). Budapešť nyní zvažuje, že měnový fond obejde a zkusí investorům nabídnout dluhopisy v cizích měnách.

"I když u deficitu a poměru zadlužení je vidět pokrok, politické kroky nadále nepříznivě ovlivňují střednědobé vyhlídky ekonomiky," uvedla agentura. Maďarská ekonomika loni klesla a na letošní rok Moody's Maďarsku předpovídá růst pouze o 0,3 procenta. Střednědobý výhled zůstává výrazně horší, než výhled ostatních zemí střední a východní Evropy.

Budapešť na zprávu agentury zareagovala značně rozhořčeně. Agentura je prý vůči Maďarsku zaujatá a své hodnocení neopírá o fakta.

"Maďarská vláda nechápe, proč agentura Moody's nebere v úvahu výsledky, jichž maďarský lid v poslední době dosáhl," uvedlo ministerstvo hospodářství. Jmenovalo například nízký rozpočtový deficit, klesající zadlužení, schopnost Maďarska financovat se na trhu a jeho vysoký přebytek na běžném účtu.

Rating je základním vodítkem pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je země vnímána. Nejvyšší rating znamená, že jde o špičkového dlužníka, který je zpravidla schopen půjčovat si peníze za velmi nízký úrok. Vzhledem k tomu, že vlády si peníze na refinancování půjčují rutinně, vysoký rating zpravidla znamená úlevu pro státní rozpočet, protože země má nižší náklady na obsluhu dluhu.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK