Moody's také poznamenala, že relativně velkou část maďarských státních dluhopisů drží zahraniční investoři. To znamená, že země je vystavena dopadům potenciálního zhoršení investorské důvěry. Maďarsko je nejzadluženější zemí střední Evropy a delší dobu vede spor s Mezinárodním měnovým fondem (MMF). Budapešť nyní zvažuje, že měnový fond obejde a zkusí investorům nabídnout dluhopisy v cizích měnách.
"I když u deficitu a poměru zadlužení je vidět pokrok, politické kroky nadále nepříznivě ovlivňují střednědobé vyhlídky ekonomiky," uvedla agentura. Maďarská ekonomika loni klesla a na letošní rok Moody's Maďarsku předpovídá růst pouze o 0,3 procenta. Střednědobý výhled zůstává výrazně horší, než výhled ostatních zemí střední a východní Evropy.
Budapešť na zprávu agentury zareagovala značně rozhořčeně. Agentura je prý vůči Maďarsku zaujatá a své hodnocení neopírá o fakta.
"Maďarská vláda nechápe, proč agentura Moody's nebere v úvahu výsledky, jichž maďarský lid v poslední době dosáhl," uvedlo ministerstvo hospodářství. Jmenovalo například nízký rozpočtový deficit, klesající zadlužení, schopnost Maďarska financovat se na trhu a jeho vysoký přebytek na běžném účtu.
Rating je základním vodítkem pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je země vnímána. Nejvyšší rating znamená, že jde o špičkového dlužníka, který je zpravidla schopen půjčovat si peníze za velmi nízký úrok. Vzhledem k tomu, že vlády si peníze na refinancování půjčují rutinně, vysoký rating zpravidla znamená úlevu pro státní rozpočet, protože země má nižší náklady na obsluhu dluhu.