Musilová tvrdí, že současný podnět státnímu zastupitelství, který ERÚ podal kvůli údajně nezákonnému stanovování výkupních cen elektřiny na základě auditu, má spíše zakrýt pochybení vznikající pod současným vedením úřadu. "My tady chceme ukázat, že příkladem těch pochybení je, že ve věci projednávání solární daně ERÚ předložil dva různé výpočty. Každý z těch výpočtů dospěl k jiným závěrům a tyto výpočty byly prokazatelně zmanipulované a chybné. A na základě těchto výpočtů, které ERÚ předložil, tak Ústavní soud rozhodl o legalitě solární daně," prohlásila Musilová.
ČT citovala z podnětu, který ERÚ podal státnímu zastupitelství v Praze. V podnětu se píše o podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele a úřední osoby ze strany neznámého pachatele či pachatelů z řad bývalých zaměstnanců ERÚ. Mimo jiné prý nerespektovali zákonem stanovenou podmínku patnáctileté doby investice, kterou prý prováděcím předpisem propočetli na délku 12 let.
Ceny výkupu elektřiny byly podle ERÚ nadsazené šest let od roku 2005 do roku 2011. Například v roce 2006 se vykupovala elektřina za 13.200 Kč za MWh, ale podle zákona by mělo jít jen o 10.350 Kč. Současné vedení úřadu vypočetlo, že celkový neoprávněný majetkový prospěch je 162 miliard korun.
Asociace podle Musilové považuje za zásadní, že neměla možnost vidět podklady, na jejichž základě byl audit zpracován a na jejichž základě došel ERÚ k uvedeným závěrům o cenách. "Je žádoucí a zásadní, aby paní předsedkyně tato tvrzení doložila a tento audit předložila veřejnosti," tvrdí Musilová. Jinak prý šéfka ERÚ postupuje v rozporu se zákonem o svobodném přístupu k informacím.