Podle státního tajemníka francouzského ministra hospodářství Benoita Hamona vyšetřování zatím ukazuje, že jedna z francouzských firem nakoupila mražené maso od obchodníka z Kypru. Ten maso převzal od jedné společnosti z Nizozemska, která výrobek získala od dodavatele z Rumunska. Rumuni už se začali podezřením zabývat, Holanďané se k tomu chystají.
Skandál se poprvé objevil v polovině ledna, kdy několik supermarketů ve Velké Británii zjistilo, že prodávají hovězí maso s podílem koňského. To ale nebylo na etiketě deklarováno a zákazníci neměli ani ponětí, že si kupují koňské místo hovězího. Laboratorní testy prokázaly, že v některých případech tvořil podíl koňského až 30 procent objemu.
V minulých dnech se přítomnost koňského masa objevila v lasagních, které se prodávaly ve více evropských zemích, včetně Francie a Velké Británie. Z pultů prodejen je stáhly i supermarkety v Irsku a Švédsku. Velkým tématem je skandál s koňským masem v Británii, kde se podle televizní stanice Sky News zjistilo, že některé výrobky obsahovaly až 100 procent koňského masa, ačkoliv podle etikety měly být jen z masa hovězího.
Řetězec Tesco v Irsku a Velké Británii už v lednu stahoval z prodeje mleté hovězí maso, které mu dodávala společnost Silvercrest. Vzájemný spor zašel tak daleko, že Tesco Silvercrest vyškrtlo ze seznamu dodavatelů. Irské úřady sdělily, že hovězí maso s příměsí koňského pocházelo z Polska. Poláci obvinění prověřují.