ECB: Příčiny hospodářských problémů Francie nejsou v euru

10.02.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Berlín 10. února (ČTK) - Příčiny současných hospodářských problémů Francie leží uvnitř země a kurz eura za ně nemůže. V rozhovoru s německým ekonomickým listem Handelsblatt to řekl člen Výkonné rady Evropské centrální banky (ECB) Jörg Asmussen. Odmítl tak požadavek Francie, aby se v eurozóně zavedl střednědobý cílový kurz eura.

"Jádro problému leží uvnitř té země, ne ve směnném kurzu," řekl Asmussen v rozhovoru, který vyjde v pondělním vydání a z něhož noviny poskytly dnes agenturám výtah. "Jsem rád, že francouzská vláda si za svůj hlavní cíl dala zvýšení konkurenceschopnosti," dodal.

Francie považuje euro za nadhodnocené, a proto chce prosadit, aby eurozóna měla stanoven nějaký střednědobý kurz. Hned v pondělí by se měla návrhem zabývat Euroskupina, tedy ministři financí eurozóny, Paříž chce v polovině února stejné téma nastolit rovněž na schůzce nejvyspělejších zemí světa G20.

K zavedení cílového kurzu eura před pár dny vyzval francouzský prezident François Hollande. Jeho návrh se ale setkal s chladným přijetím v Berlíně, který intervence na devizových trzích zavrhuje. Prezident ECB Mario Draghi řekl, že ECB bude dopady sílícího kurzu eura sledovat, čímž podpořil spekulace, že pokud bude euro dál zpevňovat, otevírá se v eurozóně možnost pro snížení základních úrokových sazeb.

Asmussen také poznamenal, že je velmi důležité, aby Francie letos snížila deficit veřejných financí v souladu se stanoveným cílem. Podle pravidel Evropské unie by strukturální deficit neměl překročit hranici tří procent hrubého domácího produktu.

"Pokud prognózy naznačují, že tento cíl nebude splněn, je v zájmu vlády v Paříži, aby učinila dodatečná opatření," řekl Asmussen. Obavy, že potíže francouzské ekonomiky by mohly stáhnout dolů Německo i celou eurozónu, dal už loni najevo německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Požádal tedy své poradce, aby navrhli, jaké reformy by byly pro Francii vhodné.

Studie finančního ústavu Deutsche Bank v lednu ukázala, že cílový kurz by víc pomohl Francii než Německu. Francouzští exportéři podle této studie začínají mít problém uplatnit se na světovém trhu už v okamžiku, kdy euro k dolaru vystoupí na 1,22 až 1,24 USD. Nyní je přitom euro mnohem silnější a pohybuje se kolem 1,34 USD.

Naproti tomu Německu silné euro nevadí až do chvíle, kdy kurz nevystoupí nad 1,54 USD. To je dáno tím, že Němci vyvážejí zboží a služby s vyšší přidanou hodnotou, kde mají větší prostor pro zvyšování cen. Silné euro má zároveň i výhody: pomáhá totiž držet na uzdě ceny dováženého zboží, a tedy i míru inflace.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK