"Situace, která otřásla alkoholovým trhem v České republice v roce 2012, měla kvůli více než dvoutýdennímu úplnému zákazu prodeje a následnému zmírnění dopad na oba alkoholové segmenty bez rozdílu původu výrobků," uvedl Zdeněk Palán ze společnosti Nielsen.
Absolutní loňský propad tržeb za kategorie brandy, hořké bylinné likéry, koňaky, likéry, rumy, vodky a whisky dosáhl 680 milionů korun. Sledovaní obchodníci za tvrdý alkohol utržili 5,15 miliardy Kč. Analýza zahrnuje prodeje v tuzemských supermarketech, hypermarketech a diskontech, nejsou v ní údaje o prodejích v řetězci Makro, malých prodejnách, čerpacích stanicích a v gastronomii.
"Zajímavý je fakt, že ke 40 procentům této ztráty došlo již před samotnou prohibicí v měsících leden až srpen," poznamenal Palán. V průběhu září a října, tedy během prohibice a bezprostředně po ní, dosáhl podíl na propadu tržeb 45 procent. Propad pokračoval i v předvánočním období, které je pro prodejce a výrobce lihovin vrcholem sezóny, kdy pokles tržeb představoval 15 procent. "Ve zmíněných periodách se však na ztrátě podílely zejména lokální značky, a to více než z 90 procent," uvedl Palán.
V souvislosti s poklesem zájmu o tuzemské lihoviny naopak loni rostl tržní podíl dovážených značek. Jde o dlouhodobý trend, který akceleroval v období po prohibici a zejména před Vánocemi a o Vánocích, řekl Palán. Zatímco předloni v hlavní sezóně dosahoval podíl dováženého alkoholu 30 procent celkových prodejů kategorie, loni před Vánoci byl o pět procentních bodů vyšší. V rámci importovaných lihovin rostl význam dražších nápojů s cenou nad 300 Kč na úkor levnějších s cenou do 300 Kč.
V roce 2011 přitom tržby obchodníků za lihoviny meziročně rostly o čtyři procenta, a to hlavně díky růstu prodejů importovaného alkoholu o 12 procent. Prodeje českého tvrdého alkoholu tehdy vzrostly o jedno procento.
Na začátku loňského září vypukla metanolová aféra, která připravila řadu lidí o život či o zdraví a výrobce lihovin o stamiliony korun. Například pro jindřichohradeckou likérku Fruko-Schulz byl loňský rok kvůli metanolové aféře nejhorší za posledních 20 let. Prodej tuzemáku, který v posledních letech tvořil více než polovinu výroby, propadl asi o 35 procent. Kvůli prohibici firma prodělala nejméně 20 milionů korun, řekl začátkem ledna ČTK majitel společnosti Josef Nejedlý.
Otravy metanolem si vyžádaly na 40 mrtvých a další desítky lidí měly po vypití otráveného alkoholu zdravotní problémy. Zákaz prodeje lihovin nad 20 procent alkoholu vyhlásilo ministerstvo zdravotnictví 14. září. Zmírnilo ho po dvou týdnech, když vláda umožnila prodávat a konzumovat lihoviny vyrobené před 1. lednem 2012 a letos vyrobený alkohol s prokázaným původem lihu. Dovozy českých lihovin dočasně zakázaly Slovensko, Polsko a Rusko.