Prohlášení přichází po řadě vyjádření politických činitelů, z nichž zněly obavy ze vzniku "měnových válek". Vyvolal to tlak nové japonské vlády na razantní uvolnění měnové politiky, který vedl v posledních dvou měsících k prudkému oslabeni japonského jenu. Růst eura pak vedl k tlaku Francie na "stabilizaci" kurzu.
"My, ministři a guvernéři centrálních bank G7, potvrzujeme svůj dlouhotrvající závazek k tržně určovaným směnným kurzům a k těsným konzultacím před případnými kroky na devizových trzích. Potvrzujeme, že naše fiskální a měnová politika je a zůstane zaměřena na domácí cíle s použitím domácích nástrojů a že nebudeme cílit na konkrétní směnné kurzy," píše se v textu.
Podle agentury Reuters se nepředpokládá, že by se Tokio kvůli své politice dostalo na páteční a sobotní schůzce finančních činitelů G20 v Rusku pod tlak. Extrémně uvolněnou měnovou politiku uskutečňují už několik let Spojené státy a náměstkyně amerického ministerstva financí Lael Brainardová v pondělí vyjádřila japonské politice podporu za to, jak posiluje ekonomiku.
Brainardová řekla, že ekonomiky G20 by se nyní měly zavázat, že budou ctít pravidlo, podle něhož o kurzech jejich měn rozhodují trhy. Volné kurzy podle ní podporují spravedlivý globální růst a přední ekonomiky nesmí rozepřemi o směnné kurzy ohrožovat nynější oživování globální ekonomiky.
V minulých týdnech se dostaly do popředí pozornosti finančních činitelů vyspělých zemí světa obavy z manipulací se směnnými kurzy, zejména pod vlivem ekonomického programu nové japonské vlády na kurz jenu. Američtí a evropští činitelé vyjadřovali obavy z náznaků, že Tokio by mohlo záměrně směřovat k předem stanovenému cílovému kurzu. Mezitím představitelé Francie reagovali na silný růst eura výzvou ke stanovení jeho "správné" střednědobé úrovně.
Francouzský prezident François Hollande v reakci na prohlášení G7 uvedl, že státy by neměly manipulovat s kurzy svých měn v zájmu získání výhodnější pozice v zahraničním obchodu. Neexistuje žádný "optimální" kurz eura, doplnil jej lucemburský premiér Jean-Claude Juncker, který přijel do Paříže na návštěvu.
Francouzský ministr financí Pierre Moscovici v pondělí trval na tom, aby se ministři financí eurozóny zabývali vysokým kurzem eura a před schůzkou G20 zaujali v této otázce jednotný postoj. To se nestalo, protože proti se postavily jiné země v čele s Německem.