Na tržbách se s 39,6 miliardy korun výrazně podílel textilní průmysl, v oděvním tržby dosáhly 6,3 miliardy korun.
Pokles zaměstnanosti je méně výrazný v textilním průmyslu, kde jde o desetiny procenta. Podle asociace zřejmě odráží vyšší poptávku po kvalifikovaných pracovních silách v průmyslu, který zaznamenává celkový růst. "Naproti tomu v oděvním průmyslu, který je ovšem náročnější na pracovní sílu, se jedná o pokles v řádech jednotek procent," uvedl ATOK.
Průměrná měsíční mzda v oboru loni vzrostla o 3,2 procenta na 17.600 korun. V textilním průmyslu přesáhl průměrný plat 19.600 korun, což je o 5700 korun více než v oděvním průmyslu. "Tímto se bohužel ještě více prohloubil rozdíl nominálních mezd mezi oběma průmysly. Významný růst mezd u textilního průmyslu je důsledkem významného nárůstu tržeb v roce 2011," vysvětluje zpráva ATOK. V zemi byla v loňském třetím čtvrtletí průměrná mzda 24.514 korun.
Podle asociace je český textilní a oděvní průmysl hodně zaměřen hlavně na export, proto na něj pokles domácí poptávky příliš nedopadá. "Pokud nedojde na nejvýznamnějších trzích pro český textilní a oděvní průmysl, kterými jsou Německo, Slovensko, Rakousko, Polsko, Itálie a Francie, můžeme předpokládat, že tento průmysl bude v kladných číslech i v roce 2013. V případě, že se firmám z tohoto odvětví podaří prosadit i na nových trzích, mohou být hospodářské výsledky významně lepší," odhaduje ATOK.