České sázkové kanceláře vypsaly kurzy na nového papeže

12.02.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 12. února (ČTK) - České sázkové kanceláře začaly přijímat sázky na to, kdo se stane příštím papežem poté, co nynější hlava katolické církve Benedikt XVI. v pondělí oznámil svou rezignaci. Bookmakeři favorizují ghanského kardinála Petera Turksona a kanadského Marca Ouelleta. Vsadit je možné i na Čechy.

Fortuna sázkové kurzy na budoucího papeže zveřejnila hned v pondělí. Její bookmakeři zastávají názor, že papežem by se mohl poprvé stát černoch. Nigerijský kardinál a přední poradce končícího papeže Francis Arinze má kurz 4:1. Stejnou šanci má ale u této sázkové kanceláře také Kanaďan Marc Ouellet, kterému hraje do karet jeho nižší věk.

Převahu afrických kandidátů dokládá kardinál Peter Turkson z Ghany, který je s kurzem 5:1 na třetím místě. "V Africe a jižní Americe katolická církev rychle roste, zatímco v Evropě své pozice ztrácí. Šance, že z této nebo nejpozději příští volby vzejde vítěz z černého kontinentu, je proto velmi vysoká," tvrdí hlavní bookmaker Fortuny Ondřej Vích.

U sázkové kanceláře Chance figuruje Turkson jako hlavní favorit s kurzem 4:1, druhý je s mírným odstupem a kurzem 4,5:1 Kanaďan Ouellet.

Sázející u Chance si mohou vsadit i na několik Čechů. Největší šanci na papežství připisují její bookmakeři kardinálu Miroslavu Vlkovi s kurzem 300:1. Pětistovku by za vsazenou korunu dostali sázející, pokud by se stal papežem pražský arcibiskup Dominik Duka. Spíše jen pro pobavení lze vsadit také na současného českého prezidenta Václava Klause či političku Janu Bobošíkovou (shodně v kurzu 1000:1).

"Tikety, na kterých bude Klaus jako papež, jistě budou žertovnou a cennou relikvií. A Bobošíková? Ta je známá tím, že kandiduje prakticky na cokoliv," zdůvodnila výběr těchto Čechů mluvčí Chance Markéta Světlíková. Fortuna má v nabídce jediného Čecha, Dominika Duku s kurzem 1000:1.

Papež Benedikt XVI. v pondělí oznámil, že se už fyzicky necítí na to, aby svou funkci mohl zastávat. Na konci února chce proto odstoupit. Rezignace papeže je velmi výjimečnou událostí, naposledy v roce 1415 vynuceně odstoupil papež Řehoř XII. Tím se mělo vyřešit takzvané schisma, protože církev tehdy měla hned tři papeže. Dobrovolně se své funkce naposledy vzdal papež Celestýn V. v roce 1294.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK