Agentura uvedla, že těžba ropy v Íránu podle předběžných poznatků v lednu klesla o 50.000 na 2,65 milionu barelů denně. Írán patří k významným členům Organizace zemí vyvážející ropu (OPEC), většina zemí od něj teď ale může nakupovat ropu jen v omezených objemech, nebo vůbec.
Írán těží nejméně ropy za 30 let a podle IEA bude těžba klesat i nadále. To znamená, že Teherán bude mít ještě větší nouzi o tvrdou měnu, kterou mu dosud zajišťoval právě prodej ropy.
Za lednovým propadem exportu je podle energetické agentury hlavně slabší poptávka z Číny a Jižní Koreje. V prosinci vývoz ropy z Íránu vzrostl na 1,56 milionu barelů denně, data za leden nicméně ukazují, že to bylo pouze přechodné zvýšení.
Agentura ale hodnotila především výhled globální poptávky. Ta se podle ní v letošním roce zvýší o 840.000 barelů denně a v průměru dosáhne 90,7 milionu barelů denně. Předpokládaný denní nárůst poptávky je asi o 90.000 barelů nižší, než agentura předpovídala před měsícem. Za poklesem je horší výhled globální ekonomiky.