Před dalším schvalováním normu projednají sněmovní výbory rozpočtový a pro veřejnou správu. Poslanci ale nevyhověli žádosti ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), aby projednávání novely o měsíc zkrátili.
Zvýšení horní hranice poplatků za pobyt a za vjezd zdůvodnil ministr tím, že "za posledních 20 let tyto limity nebyly upravovány". Připomněl, že skutečnou výši obou poplatků budou moci stanovit místní samosprávy.
Zvýšení sazby poplatku za pobyt, která zatím představuje nejvýše 15 korun denně, požadovaly obce a města s lázeňským statutem, která jsou ve Sdružení lázeňských míst ČR a Svazu měst a obcí ČR. Od poplatku mají být nadále osvobozeni lidé mladší 18 let nebo starší 70 let, nově ale budou muset do evidenční knihy v lázeňském nebo rekreačním zařízení uvést své datum narození kvůli kontrole.
V případě sazby poplatku za povolení k vjezdu do vybraných míst, který nyní nesmí převýšit 20 korun za den, by obce mohly po dohodě s poplatníkem stanovit rovněž poplatek týdenní, měsíční nebo roční paušální částkou. Kvůli zjednodušení výběru tohoto poplatku by lidé mohli poplatek uhradit také prostřednictvím technického zařízení.
Novela má také osvobozuje od poplatků za odvoz odpadu osoby, které jsou umístěné na základě rozhodnutí soudu v zařízení pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy anebo v zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc.
Norma má také odstranit nejasnosti kolem snížené sazby poplatku ze psů pro důchodce, kteří nemají jiný zdroj příjmů, a zúžit osvobození od tohoto poplatku na nevidomé. Platit by tak nově měli i lidé, kteří jsou sice odkázáni na pomoc jiné osoby, ale psa nepotřebují nezbytně ke svému doprovodu.