Německý výrobce osvětlení Hess kvůli skandálu vyhlásil bankrot

13.02.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Frankfurt 13. února (ČTK) - Německý výrobce venkovního osvětlení Hess dnes vyhlásil bankrot, jen čtyři měsíce od svého vstupu na burzu. Tvůrce osvětlení San Franciska nebo monackého přístavu zasáhl skandál kolem vyšetřování možného podvodu na investorech. To podle sdělení firmy zmařilo její naděje na získání naléhavě potřebných peněz.

Hess uvedl v říjnu své akcie na trh Neuer Markt, kde frankfurtská burza obchoduje s akciemi začínajících firem. Investoři v rámci primární emise akcií vložili do akcií firmy 36 milionů eur (913 milionů Kč). Dnes se kurz jejich akcií propadl o 78 procent na 0,76 eura, zlomek říjnové emisní ceny 15,50 eura.

Dozorčí rada Hess minulý měsíc odvolala management a pověřila vnější auditory vyšetřováním možného podvodu v souvislosti s emisí akcií. Zakladatel a odvolaný šéf firmy Christoph Hess obvinění kategoricky popřel.

Emisní prospekt firmy zveřejnil tabulku s auditovanými údaji, podle níž firma v letech 2009 až 2011 měla roční čisté zisky přes milion eur. Nový management však oznámil, že Hess byl ve všech těchto letech ve ztrátě a použil řadu způsobů, jak ji zamaskovat.

Vedení firmy dnes sdělilo, že Hess je nelikvidní a předlužený a vzhledem k možným žalobám investorů nejsou jeho vyhlídky na přežití příznivé. Skupina DSW, která se zabývá ochranou akcionářů, předpokládá, že by mohla v červenci podat žalobu na odškodnění za 16 investorů.

"Vzhledem k mimořádně krátké době pobytu na burze jsme dosud takový skandál v historii Neuer Markt ještě nezažili," řekl Klaus Nieding z DSW. Řadu podobných skandálů zažilo Německo za krachu "bubliny" internetových firem v roce 2001, po němž se němečtí drobní investoři od akciového trhu na dlouhou dobu odvrátili.

Německá zemská banka LBBW, která zařizovala vstup firmy na trh, sdělila, že případ pečlivě prošetří. Popřela ale obvinění, že by zanedbala své povinnosti.

Firma uvedla, že se musela uchýlit pod ochranu před věřiteli poté, co její mateřská společnost vlastněná Christophem Hessem nevyrovnala závazky v sumě 1,35 milionu eur a odmítla účastnit se na záchraně nelikvidní firmy. Christoph Hess na to odpověděl, že nabídl firmě pomoc ve stejné částce na mzdy 380 zaměstnancům.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK