Prezident Klaus v Budvaru uvedl, že je obecně pro privatizaci, ale privatizace pro něj znamenala zprivatizovat tuto zemi a změnit ji z centrálně plánované a státem vlastněné. "Debata, jestli jedna konkrétní firma má být zprivatizována, jestli to pro ni bude pozitivem nebo nepozitivem, to je úplně jiná otázka. Já říkám: privatizace ano, ale zdá se, že bylo velmi rozumné, že jsme Budvar uchránili," řekl novinářům.
On sám prý na počátku 90. let hodně přispěl k tomu, že Budvar "neschlamstl Anheuser-Busch". "Myslím, že to bylo milimetr od toho a skoro mám pocit, že ten můj zásah v roli federálního ministra financí byl naprosto zásadní," řekl Klaus.
Od konce minulého listopadu má státní podnik Budějovický Budvar nový statut. Posílena v něm byla kontrolní a schvalovací funkce dozorčí rady a odpovědnost ředitele vůči zakladateli, kterým je ministerstvo zemědělství a radě podniku. Zvýšení pravomocí navrhla zakladateli dozorčí rada Budvaru po ukončení kontroly, kterou v podniku začátkem února Bendl nařídil.
Kontrola vyvolala emoce, spekulovalo se, že ministerstvo chystá privatizaci podniku. To Bendl odmítl, ale kritizoval vleklé známkoprávní spory.
Globální spory o ochrannou známku Budweiser s koncernem Anheuser-Busch trvají od roku 1907, tedy více než 100 let. Budvar je v nich zvláště v posledních letech úspěšný. V letech 2000 až 2011 bylo definitivně uzavřeno 124 soudních sporů a správních řízení, z nichž Budvar vyhrál 88 případů, osm skončilo smírem nebo remízou.
Budějovický Budvar loni uvařil 1,34 milionu hektolitrů piva, což je o dvě procenta meziročně více. Vyvezl nejvíce piva ve své 117 let dlouhé historii. K zákazníkům v 58 státech ho putovalo 657.000 hektolitrů. Celkové tržby pivovaru loni vzrostly o pět procent na 2,1 miliardy korun.