Celková sklizňová plocha zeleniny se meziročně snížila více než o desetinu na 12.571 hektarů, z toho pole profesionálních pěstitelů zabírala 8340 hektarů a byla meziročně o 13 procent nižší. Zbylých 4231 ha představovala odhadovaná plocha, na níž pěstovaly zeleninu domácnosti.
Profesionální zelináři podle ČSÚ sklidili 169.442 tun. Na domácí pěstitele tak podle statistiků připadá zhruba čtvrtina z celkové sklizně.
Podle vyjádření předsedy Zelinářské unie Čech a Moravy (ZUČM) Jaroslava Zemana z loňského října postihlo loni pěstitele zeleniny na jižní a severní Moravě nebývalé sucho. "V některých regionech byl tak suchý vzduch, že porosty nebylo možné ani zalévat, takže výnosy jsou mnohde nižší až o 20 až 30 procent. V ostatních oblastech ČR je úroda standardní nebo o něco lepší," řekl tehdy ČTK Zeman, který odhadoval meziroční pokles úrody zhruba o desetinu.
Osevní plochy zeleniny v Česku klesly za posledních deset let takřka o 30 procent. Její dovoz naopak vzrostl o více než polovinu a ze zahraničí nyní pochází zhruba dvě třetiny v tuzemsku zkonzumované zeleniny. Nepříznivě podle zelinářů zapůsobilo především otevření trhu po vstupu do EU, protože některé unijní země obor podporují více než ČR.
Ministerstvo zemědělství chce od roku 2014 přesměrovat dotace tak, aby kromě dnes převládajícího obilí a řepky farmáři pěstovali opět více jiných na pěstování náročnějších plodin, například ovoce a zeleniny. Zelinářství a ovocnářství je totiž mimo jiné náročnější na pracovní sílu a tudíž zdrojem pracovních příležitostí na venkově.