Úřad spolupracuje s orgány ve Francii, aby zjistil přesnou cestu masa. Úředníci zkontrolovali maso 206 koní a v osmi případech zjistili pozitivní výsledek na fenylbutazon. Ze zjištěných osmi případů bylo maso šesti koní odesláno do Francie a tam se podle úřadu mohlo dostat do jídla. Všech šest koní bylo poraženo na jatkách v jihozápadní Anglii.
Britský ministr životního prostředí David Heath zákonodárcům původně řekl, že do lidského potravního řetězce mohlo vstoupit kontaminované maso tří koní, ministerstvo ale později uvedlo, že ve skutečnosti to může být maso až ze šesti koní.
V polovině ledna se ve Velké Británii a v Irsku objevilo několik případů záměny hovězího masa za koňské. Podobných případů se později objevilo více a podle dosavadních výsledků vyšetřování mohou stopy vést do Polska a Rumunska. Obě země ale tato obvinění zpochybňují.
Agentura AP uvedla, že úřady po celé Evropě nyní testují na přítomnost fenylbutazonu tisíce masných výrobků, v nichž zároveň zjišťují i přítomnost koňské DNA. Koňské maso není samo o sobě zdravotně závadné, jeho nepřiznaná záměna za hovězí je ale podvodem, kterým se patrně budou zabývat soudy.