"Já myslím, že odkazujete na nedávné pohyby kurzů a takzvaná slova o měnové válce, což je podle nás přehnané," řekl novinářům mluvčí MMF Gerry Rice. Odpovídal tak na dotaz, zda výkyvy kurzů měn z poslední doby měnový fond znepokojují.
"Naše multilaterální hodnocení nenaznačuje žádné výrazné odchylky od správné hodnoty relevantních měn," řekl mluvčí. Jeho odpověď je prakticky stejná s reakcí hlavního ekonoma MMF Oliviera Blancharda, který nedávno řekl, že fond nevidí žádný problém u zemí, které činí kroky, jejichž cílem je vrátit ekonomiky těchto zemí zpět na dráhu růstu.
Skupina nejvyspělejších zemí světa G7 tento týden vydala stanovisko, v němž se snažila emoce kolem měnových válek mírnit. Toto téma ale asi bude jedním z klíčových, která se v pátek a v sobotu objeví na schůzce činitelů zemí ze širší skupiny G20 v Moskvě.
Například nová japonská vláda se snaží tamní centrální banku přesvědčit k výraznému uvolnění měnové politiky. Slibuje si od toho oživení ekonomiky, která zatím zůstává v recesi. Opatření má také pomoci skoncovat v Japonsku s deflací, která zemi trápí už asi 20 let. V některých zemích kvůli tomu narůstají obavy z výrazného oslabení japonského jenu.
Rusko v předvečer jednání ministrů financí a guvernérů centrálních bank G20 uvedlo, že toto fórum podporuje v otázce postoje k směnným kurzům stanovisko skupiny G7. Text komuniké, které by mělo být vydáno po schůzce G20, se ale podle ruského ministerstva financí přesto může lišit.