"Konkrétní zmínka o Japonsku tam nebude. Všichni jsme na jedné lodi," řekl Storčak, jehož citovala agentura Reuters. "Všichni chápou, že v určitou chvíli musíte rychle rozhodovat, protože mluvíme o nezaměstnanosti a sociálních problémech," dodal. Jednání o textu komuniké přitom označil za složitá.
Dokument, který má pro účely jednání v Moskvě připravený Evropská unie, ale naznačuje, že Evropa vyzve Japonsko a Spojené státy, aby ve střednědobém výhledu konsolidovaly své veřejné finance. Jejich nepříznivý stav je podle EU jedním z hlavních rizik, která nyní stojí v cestě oživení globální ekonomiky.
Situaci na devizových trzích tento týden zjitřilo stanovisko nejbohatších zemí světa G7, které uvedly, že se hlásí k závazku podporovat tržní tvorbu kurzů měn. Domácí hospodářská politika se podle nich nemá využívat jako nástroj k ovlivňování kurzů. Oči finančníků se pak obrátily právě k Japonsku.
Australský ministr financí Wayne Swan ale řekl, že pokud Japonsko používá svou fiskální a měnovou politiku pro domácí účely, Austrálie s tím nemá problém. "Vzhledem k tomu, že fiskální a měnovou politikou se snaží podpořit svůj hospodářský růst, má na tom každý zájem," řekl. Podstatný je podle něj aktivní přístup k měnové politice, jak v posledních měsících prý ukázaly centrální banky eurozóny (ECB) a Spojených států (Fed).
Guvernér japonské centrální banky Masaaki Širakawa uvolňování měnové politiky obhajuje. Jeho úřad to prý činí proto, aby podpořil ekonomiku. Šéf centrální banky tak odmítl kritiku, že Japonsko záměrně oslabuje kurz své měny.