Asmussen poukázal na to, že Německo a Francie jako dvě největší ekonomiky eurozóny musí jít příkladem ostatním zemím, a že mají zvláštní odpovědnost za zachování věrohodnosti rozpočtových pravidel EU. "Osobně si myslím, že je velmi důležité, aby Francie letos dostala svůj deficit pod tři procenta," řekl Asmussen v rozhlasové stanici Deutschlandfunk.
Francie je po nástupu levicové vlády ke snižování deficitu ještě laxnější než dříve, což hrozí vyvolat vážné spory mezi oběma motory EU. Francouzský premiér Jean-Marc Ayrault ve středu poprvé připustil, že kvůli slabé ekonomice vláda v letošním roce nesplní cíl snížit rozpočtový deficit z loňských 4,5 procenta na tři procenta hrubého domácího produktu (HDP), jak si loni naplánovala.
Francouzská ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí klesla o 0,3 procenta a přiblížila se recesi. Ekonomové vesměs odhadují, že francouzská ekonomika v prvním čtvrtletí ještě mírně oslabí.
Asmussen připustil, že pro posuzování rozpočtů je nutné brát v úvahu ekonomickou situaci země, jak na to ostatně pravidla EU pamatují. Podle něj ale také musí příslušná země prokázat, že podniká účinná opatření ke snížení deficitu.
Mluvčí německého ministerstva financí Johannes Blankenheim dnes řekl, že evropské smlouvy je zapotřebí plnit. "Z našeho hlediska je jasné, že v členských zemích se musí úspěšně a konzistentně zavádět strategie ozdravování (veřejných financí) a že je nutné podnikat pro to všechna nezbytná opatření," řekl mluvčí na tiskové konferenci.
Evropský komisař pro měnu a ekonomiku Olli Rehn ve čtvrtek uvedl, že země eurozóny by mohly dostat dodatečný čas ke snížení rozpočtových deficitů, pokud se zhorší výhled ekonomického růstu. Podle Asmussena zatím nelze říci, zda může konkrétně Francie dostat více času, a musí se počkat na další údaje.