Společnost Selekta Pacov chová 750 kusů skotu, z toho 275 dojnic. Na mléku v minulém roce nevydělala, ačkoliv užitkovostí patří mezi 35 nejlepších podniků v republice. "Výroba mléka v loňském roce byla na hraně nebo ztrátová," řekl ředitel Josef Diviš. Vysvětlil, že stoupla cena obilí, a také řepkového a sojového šrotu. Výkupní cena mléka ale loni spadla z únorových asi 8,40 koruny za litr až na 7,22 Kč v červnu. Nyní podnik dostává za litr mléka kolem osmi Kč. Ekonomika je podle Diviše i tak problematická. O mléko sice zájem je, ale ceny šrotů jsou pořád hodně vysoké.
Nespokojeni byli v minulém roce i producenti biomléka. Družstvo České biomléko se sídlem v Rožné na Žďársku v prosinci informovalo o tom, že kvůli nízkým výkupním cenám u tuzemských mlékáren zvyšuje vývoz do Německa. Družstvo zahájilo činnost loni v létě, zastupuje ekologicky hospodařící farmáře z Vysočiny a jižních Čech.
Lepší situace než u mléka je podle zemědělců v prodeji hovězího dobytka. Zvířata se z českých stájí vozí i do Rakouska. Na celé Vysočině evidovali statistici koncem minulého roku 205.600 dobytčat, v meziročním srovnání o procento méně. Vyšší stavy drželi v Česku jen jihočeští chovatelé, kteří měli ve stájích přes 208.000 dobytčat.
vst dr