"Současné ceny by měly být vyšší, ziskovost výroby už je malá. Na podzim výrazně vzrostly ceny krmiv," uvedl. Tuna krmné pšenice meziročně vrostla o téměř polovinu na více než 6000 Kč, což bylo naposledy v roce 2008. Sója nyní stojí až 11.000 korun, loni to bylo asi o 3000 Kč méně. Podle Červeného by měla po Velikonocích cena vajec ještě klesnout.
Počátkem loňského roku vyskočily ceny vajec až k šesti korunám. "Důvodem bylo, že Poláci nepředělali klece na komfortnější a jejich vejce se tak staly v EU nelegálním výrobkem," řekl jednatel.
Farma České drůbeže ve Velkém Malahově loni vyrobila k 65 milionům vajec, stejně jako o rok dříve. Zatímco ještě v roce 2011, kdy Poláci dováželi do ČR více než třetinu české potřeby vajec, firma exportovala polovinu produkce, hlavně na Slovensko a do Maďarska, od počátku loňského roku prodává v Česku přes 90 procent. Vejce odebírají velké řetězce Lidl, Penny Market a Kaufland a firma oslovuje další. Současná kapacita je využita naplno, a proto připravuje expanzi.
"Poté, co vypadli Poláci, se nám podařilo získat nové obchodní partnery. Využili jsme díru na trhu," řekl Červený. Některé řetězce už nechtějí polské vejce, jiné je tolerují, ale nakupují přes české obchodníky. "To množství ale bude nesrovnatelně menší. Odhaduji tak do deseti procent z celkové spotřeby," uvedl jednatel. Dovážet vejce lze jen z přestavěných farem, jejich seznamy se aktualizují na internetu.
Ceny vajec klesaly od počátku loňského roku postupně a na současnou úroveň se dostaly zhruba o prázdninách. "Stále ale létají. A to i když je normální rok, tak během něj třeba od 1,80 do 2,80 Kč za kus. Nejnižší cena bývá v létě," dodal Červený.