"Pokud jde o systematické porušování, jehož se dopouštějí jednotlivé regionální distribuční společnosti, dospěli jsme k závěru, že je nezbytné navrhnout jménem kanceláře prokurátora odebrání licence distribuční společnosti ČEZ," řekl Kamburov.
Kontrolu aktivit společnosti ČEZ oznámily bulharské úřady v pondělí s tím, že výsledky budou zveřejněny v dohledné době. Současně s tím byla zahájena prověrka aktivit dalších dvou zahraničních distributorů - české společnosti Energo-Pro a rakouské EVN. Její výsledky by měly být známy do 20 dnů.
Podle dřívějších zpráv bulharských médií proces odebrání licence trvá zhruba měsíc.
V Bulharsku působí ČEZ od roku 2005, kdy koupil za devět miliard korun majoritní podíl ve třech distribučních společnostech, které sloučil do jedné. O rok později získal za šest miliard korun černouhelnou elektrárnu Varna a loni uvedl do provozu solární elektrárnu Orešec. Kumulovaný zisk ČEZ před odpisy v Bulharsku činí 14,4 miliardy korun a podle energetické společnosti je návratnost bulharských investic nad očekáváním.
Vedle Bulharska ČEZ čelí potížím v Albánii, kde se dostal do konfliktu s úřady a ty rozhodly odebrat firmě licenci k distribuci elektřiny. Zároveň do čela CEZ Shpërndarje jmenovaly státního administrátora, čímž ČEZ v podstatě přišel o kontrolu nad společností. ČEZ zahájil kroky k arbitráži s albánským státem o náhradě škody za zmařenou investici, celková ztráta v Albánii se odhaduje na pět miliard korun.
ČEZ dále působí v Rumunsku, Polsku, Turecku, na Slovensku a v Maďarsku. ČEZ investoval v zahraničí od roku 2005, kdy zahájil mezinárodní expanzi, 72 miliard korun.