"Vnímám to, že stát chce, aby se podporovaly obnovitelné zdroje, ale způsob, jakým se to financuje, není pro český průmysl únosný," prohlásil Laštůvka. "Naše návrhy jsou, aby se zastropoval příspěvek, který platí průmysl, aby se nějakým způsobem diferencovalo. A aby se našly dodatečné zdroje příjmu," dodal.
Kromě toho ERÚ podle Laštůvky prosazuje, aby se našla i jiná forma podpory než jen finanční. Jako jednu z cest uvedl možnost úspory na poplatcích za obnovitelné zdroje pro firmy, které z obnovitelných zdrojů energii vyrábějí.
"Nedomníváme se, že je možné, aby podpora obnovitelných zdrojů, respektive provozní podpora, znamenala likvidaci průmyslu v České republice," řekl Laštůvka. Bez změny financování podle něj nemůže současný způsob podpory dál pokračovat.
V letošním roce podle Laštůvky podpora pro podporované zdroje činí 44,4 miliardy korun a ročně se tato částka kvůli povinné indexaci bude zvyšovat o dvě procenta. "Tyto částky budeme v průměru platit 20 let. Každý rok se díky připojování dalších výroben bude tato částka navyšovat o další miliardy," zdůraznil.
Stát letos přispívá na podporu obnovitelných zdrojů z rozpočtu částkou 11,7 miliardy korun. Zbývající částku platí spotřebitelé v cenách elektřiny. V letošním roce činí příspěvek na obnovitelné zdroje 583 korun za megawatthodinu, loni to bylo 419 korun. Zástupci průmyslu uvádějí, že průměrně zaplatí průmyslové podniky za obnovitelné zdroje 29 procent svého zisku před zdaněním.
Ministerstvo průmyslu a obchodu chce kvůli vysokým poplatkům na obnovitelné zdroje zastavit od roku 2014 podporu pro nové fotovoltaické a bioplynové elektrárny.