ČEZ má po Albánii problém i v Bulharsku, čeká se odebrání licence

19.02.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Sofia/Praha 19. února (ČTK) - Tvrdým postupem proti českému distributorovi a zároveň příslibem nižší ceny pro spotřebitele se dnes bulharský premiér Bojko Borisov snažil zmírnit masové protesty Bulharů proti vysokým účtům za odběr elektřiny. Česká distribuční společnost ČEZ Bulgaria dostala pokutu a ještě dnes má přijít o licenci. Protesty veřejnosti, které si v pondělí vyžádaly jeden lidský život a 11 zraněných, má ukončit slíbené snížení ceny o osm procent.

Odebrání licence distributorovi ČEZ oznámil Borisov na dnešní tiskové konferenci v Sofii, na níž se podle médií dva dny pečlivě připravoval. Podle agentury Focus se premiér opíral i o názor bulharské prokuratury, podle níž ČEZ "systematicky porušoval" pravidla a odebrání licence si zaslouží. Rozhodnutí o proceduře odebrání licence má ještě dnes večer specifikovat státní energetický regulační úřad.

Český ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba v Bruselu řekl, že postup Bulharska je bezprecedentní a situace v Bulharsku je alarmující. Podle něj odebrání licence v Evropské unii nemůže být politickým rozhodnutím, ale jen rozhodnutím nezávislého regulátora.

Součástí prověrky bulharské dceřiné firmy ČEZ byla i finanční kontrola, při níž prý byly odhaleny prohřešky proti zadávání veřejných zakázek. ČEZ Bulgaria za ně dostal nevelkou pokutu 15.000 leva (necelých 200.000 korun). Vedení společnosti ale tvrdí, že se ČEZ proti zákonu o zadávání zakázek neprohřešil. Podle Borisova byli pokutováni i další dva zahraniční distributoři, tedy česká společnost Energo-Pro a rakouská EVN.

ČEZ se dnes proti prohlášení premiéra o odebrání licence ostře ohradil. "Mediální prohlášení bulharského premiéra i prokuratury považujeme za hrubé porušení právních norem Bulharska jakožto členského státu Evropské unie," sdělila ČTK mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová. Jedinou autoritou, která může rozhodnout o zahájení procedury odebrání licence, je podle ní nezávislý energetický regulační úřad.

Půlpánová zopakovala pondělní vyjádření, že ČEZ v Bulharsku plní povinnosti stanovené tamním regulačním úřadem. "Proto kategoricky odmítá jakékoliv pochybení, které by teoreticky mohlo vést k zahájení procedury odebrání licence. Společnost ČEZ zároveň nesouhlasí s politizací celé této problematiky vzhledem k blížícím se parlamentním volbám," uvedla.

Právě červencové parlamentní volby jsou podle některých komentátorů hlavním důvodem nekompromisního postupu předsedy bulharské vlády. Ta je pod tvrdým tlakem socialistické opozice umocněným desítkami tisíc rozhořčených lidí v ulicích bulharských měst. Jejich protesty vyvrcholily v pondělí večer násilnostmi v centru Sofie a policie při nich jen s potížemi zabránila útoku na místní sídlo firmy ČEZ Bulgaria. Zraněno bylo jedenáct lidí, dalších jedenáct policie zadržela.

Tragickým vyústěním nepokojů byl podle rakouské agentury APA ve městě Veliko Tarnovo v centrálním Bulharsku čin psychicky nemocného muže, který se během pondělní demonstrace polil benzinem a zapálil. Nešťastník, který podle APA trpěl schizofrenií, po převozu do nemocnice zemřel. V bulharských médiích se zpráva o tomto tragickém činu neobjevila.

Větší pozornost tamní média věnovala telefonickému rozhovoru Borisova s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který předcházel dnešní premiérově dramatické tiskovce. Ruská státní média o obsahu nezveřejnila žádné podrobnosti kromě oznámení, že řeč šla o "energetické spolupráci".

Podle spekulací bulharského tisku se jednalo o osudu rozestavěné bulharské jaderné elektrárny ve městě Belene, kterou chce vláda zakonzervovat. O její dokončení se ucházel ruská státní firma Atomstrojexport. Putin podle agentury Focus pozval Borisova k návštěvě do Moskvy.

Vedle Bulharska ČEZ čelí potížím v Albánii, kde se dostal do konfliktu s úřady, a ty se rozhodly odebrat firmě licenci k distribuci elektřiny. ČEZ zahájil kroky k arbitráži s albánským státem o náhradě škody za zmařenou investici, celková ztráta v Albánii se odhaduje na pět miliard korun.

ČEZ dále působí v Rumunsku, Polsku, Turecku, na Slovensku a v Maďarsku. Od roku 2005, kdy zahájil mezinárodní expanzi, investoval v zahraničí 72 miliard korun.

Akcie ČEZ na pražské burze dnes po poledni na zprávy z Bulharska reagovaly oslabením o 1,90 procenta.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK