Plzeňské strojírny dodají místní firmě AB Fortum parní turbínu 154 MW, generátor, systémy řízení a regenerace, ohříváky, parní potrubí strojovny a dále montáž i uvedení do provozu.
"V prestižním tendru jsme zvítězili nad koncerny, jako jsou Siemens, Alstom a MAN, hlavně díky technickým parametrům a flexibilnímu přístupu k modelování provozních stavů podle přání zákazníka," uvedl Lang. Dalším klíčovým faktorem bylo vyřešení požadavků operátora sítě na připojení do švédské přenosové soustavy, kde se firma spojila s českým Energoprojektem. Věřím, že kontrakt prohloubí spolupráci se společností AB Fortum v severských zemích a že v budoucnu od ní získáme další zakázky, dodal.
Počátkem ledna podepsala plzeňská firma ve Švédsku podobný stomilionový kontrakt. Do konce roku 2014 zprovozní v jihošvédském kraji Kronoberg turbosoustrojí o výkonu 39 MW pro nově budovaný blok Sandvik 3, který bude spalovat biomasu a dodávat teplo a elektřinu. Odběratelem je regionální elektrárenská společnost Växjö Energi. "Velkou roli hrály předchozí úspěšné instalace v Mönsteraas a Värö," uvedl generální ředitel Jiří Šmondrk. Kromě ceny i dodací lhůty vyhrál podnik díky špičkové účinnost zařízení. Před rokem uspěl v soutěži na parní turbínu 39 MW pro elektrárnu Lund, která bude dodávat teplo a elektřinu na jihozápadě Švédska.
Doosan Škoda Power loni utržil 8,1 miliardy korun, meziročně o 100 milionů Kč více. Plzeňské strojírny s 1260 pracovníky, které jihokorejský Doosan koupil před třemi lety, mají dohodnuté zakázky za více než 18 miliard Kč, z 90 procent v cizině. Jeden z pěti nejsilnějších světových výrobců turbín se chce do roku 2017 dostat na 15 miliard Kč tržeb. K tomu má pomoci plánovaná stavba továrny v Indii.