Jelikož vláda podle Dufka straní podnikatelům a nehledí na to, jak zaměstnancům rapidně rostou životní náklady, rozhodli se odboráři návrh prosadit prostřednictvím poslaneckého návrhu.
"Jediná možnost, jak dokázat zvýšení minimální mzdy je řešit to zákonem," poznamenal Dufek s tím, že zatím není jasné, jestli návrh bude součástí novely zákoníku práce nebo jej odborům naklonění poslanci předloží samostatně.
"Návrh je velice jednoduchý, má dva parametry. Prvním je výchozí minimální mzda na úrovni 9000 Kč a automat valorizace, který by vždycky měl být uplatněn v 50procentní výši inflace České republiky," upřesnil Dufek. Návrh má podle něj ve Sněmovně předložit skupina poslanců, mimo jiné poslanec za ČSSD Ladislav Skopal.
"Protože není jednoduchá doba, byli bychom rádi, kdyby se tento zákon dokázal projednat ve druhé polovině letošního roku, tak aby minimální mzda byla zvýšena k 1.1.2014," řekl odborář.
Minimální mzda se nezměnila od ledna 2007, v prosinci 2011 vláda projednávala návrh na její zvýšení z 8000 korun o 400 nebo 500 Kč. Kabinet tehdy návrh neschválil s poukazem na nejistý vývoj ekonomiky České republiky.
Průměrná mzda v Česku loni ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 348 korun na 24.514 Kč, což představuje zvýšení o 1,4 procenta. Šlo zároveň o druhý nejmenší růst od roku 2000. Reálně, po odečtení inflace, se průměrná mzda za tři měsíce do konce loňského září snížila o 1,8 procenta. Odměňování minimální mzdou se podle dřívějších odhadů ministerstva práce a sociálních věcí týká zhruba 80.000 až 120.000 zaměstnanců v České republice.