V Bulharsku dnes překvapivě podala demisi vláda premiéra Bojka Borisova. Odstoupila v reakci na masové protesty proti vysokým cenám elektřiny, jejichž terčem se stala i bulharská pobočka české energetické firmy ČEZ. V úterý bulharský premiér Bojko Borisov řekl, že ČEZ by měl během nadcházejících hodin přijít v Bulharsku o licenci. Podle bulharské prokuratury ČEZ "systematicky porušoval" pravidla.
Rezignace vlády a premiéra podle Klause znamená, že situace v Bulharsku je politickým bojem. "ČEZ je použit jako nástroj tohoto politického souboje, a ne jako příčina. To je moje čtení věci," řekl. Podle něj se podobné věci v zemi vynoří pokaždé, když se připravuje nějaké významná politická událost, například volby.
Bulharský regulační úřad dnes úterní prohlášení premiéra Borisova zmírnil. Podle zástupce úřadu Andona Rokova licence odebrána nebyla, úřad zatím zkoumá rozsah případných pochybení. Proces směřující k odebrání licence byl nicméně zahájen. ČEZ má tři dny na odvolání, slyšení zástupců české firmy se uskutečni v půli dubna.
Klaus si přeje, aby česká vláda na situaci v Bulharsku zareagovala velmi rezolutně. "Takový ten tichý a nezřetelný přístup našeho ministerstva zahraničí se mi zdá dvojnásob nepřijatelný," uvedl Klaus. Hlava státu si prý nedokáže představit, jak by reagovaly jiné členské vlády EU, pokud by se Češi podobně chovali k některé z jejich firem.