Bulharsko jedná o odebrání licence ČEZ, firma nesouhlasí

20.02.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha/Sofia 20. února (ČTK) - Bulharský regulační úřad zahájil proces, který může vyústit v odebrání licence bulharské odbočce energetické společnosti ČEZ. Firma označila řízení za neopodstatněné a uvedla, že cítí politický tlak na rozhodování nezávislého regulátora. Bulharský premiér Bojko Borisov, který v úterý avizoval odebrání licence ČEZ, dnes překvapivě podal demisi v reakci na protivládní demonstrace, které vypukly na začátku února jako reakce na vysoké účty za elektřinu.

"Licence společnostem ČEZ Distribution a ČEZ Electro včera (v úterý) zrušena nebyla, ale proces směřující k jejímu odebrání byl zahájen," řekl zástupce bulharského regulačního úřadu Andon Rokov. "Cílem těchto procedur je přesvědčit se o tom, že způsobená pochybení jsou natolik závažná, že může k odebrání licence dojít, aniž by to vyvolalo negativní následky," dodal.

Rokov připustil, že ČEZ o licenci přijít nemusí. "Proces teprve začal, a pokud úřad zjistí, že pochybení lze napravit a ČEZ nápravu zajistí, o licenci nemusí přijít," řekl.

Ředitel divize distribuce a zahraničí ČEZ Tomáš Pleskač ale pochybení odmítl. K odebrání by úřady podle něj opravňovalo, kdyby ČEZ ohrozil dodávky elektřiny, soustavně porušoval licenční podmínky či neplnil požadavky regulátora. Nic z toho se ale neděje. Pokud by bulharské úřady k odebrání licence přistoupily, hodlá se ČEZ bránit u správního soudu a zároveň by podal stížnost k Evropské komisi. Pleskač nicméně věří, že licence odebrána nebude.

Také ministr financí Miroslav Kalousek vyjádřil přesvědčení, že ČEZ v Bulharsku neporušil tamní zákony ani předpisy Evropské unie. Kalousek je přesvědčen, že ČEZ a v konečném důsledku ani český stát kvůli situaci v Bulharsku žádné ztráty neutrpí. Ministr také zdůraznil, že investice ČEZ v Bulharsku je návratná a že v souvislosti se současnou situací v Bulharsku nechystají žádné personální změny v dozorčí radě společnosti.

Protesty proti vysokým cenám elektřiny, které v Bulharsku trvají od začátku února, dnes vyústily v pád tamní vlády. "Nechci být svědkem krveprolití v ulicích, nehodlám přihlížet, jak budovu parlamentu ohrazují ostnatým drátem," řekl premiér Borisov. Uvedl také, že v příští vládě, která by měla zemi řídit do nových voleb, jeho strana Občané za evropský rozvoj Bulharska zastoupena nebude.

Český prezident Václav Klaus v reakci na situaci v Bulharsku řekl, že ČEZ není příčinou tamních nepokojů. Dění v zemi je podle něj politickým bojem, v němž byl ČEZ použit jako jeden z nástrojů. Současně vybídl českou vládu k rezolutní reakci na situaci ČEZ v Bulharsku. "Takový ten tichý a nezřetelný přístup našeho ministerstva zahraničí se mi zdá dvojnásob nepřijatelný," řekl.

Evropská komise zatím vládní krizi v Bulharsku nechce komentovat. Vyjadřovat se nechce ani k situaci na tamním energetickém trhu. Mluvčí Evropské komise pro energetiku Marlene Holznerová podotkla, že odpovědnost je v první řadě na členské zemi, především na příslušném regulačním úřadu.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK