Turecko našlo ložiska břidlicového plynu ve středu země

20.02.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Ankara 20. února (ČTK) - Turecko našlo ložiska břidlicového plynu ve třech provinciích střední Anatolie, tedy mimo dosud zkoumané oblasti jihovýchodu a západu země. Oznámil to dnes turecký ministr energetiky Taner Yildiz. Turecko má možná největší zásoby břidlicového plynu v Evropě a Ankara doufá, že nové masivní zdroje plynu v budoucnu výrazně sníží závislost země na dovozu energie.

Seismické průzkumy ukázaly možná ložiska břidlicového plynu v provinciích Konya, Ankara a Kirşehir. "Turecko chce odkrýt jeho (břidlicového plynu) potenciál ve východní a jihovýchodní Anatolii a v Thrákii (na západě Turecka za Bosporem). Přišly také pozitivní nálezy ze střední Anatolie," řekl ministr na konferenci o rozvoji břidlicového plynu v zemi.

Ankara nyní jedná se zahraničními firmami o rozšíření průzkumu, řekli agentuře Reuters vládní činitelé. Společnosti Royal Dutch Shell už má průzkumné vrty u města Diyarbakir na jihovýchodě země a kanadské TransAtlantic Petroleum a Valeura Energy zkoumají ložiska břidlicového plynu i ropy na tureckém východě a v Thrákii.

"Turecko je z hlediska složení půdy jednou z nejšťastnějších zemí pro břidlicový plyn," řekl turecký manažer TransAtlantic Petroleum Selami Uras. Potenciál produkce břidlicového plynu v Turecku je podle něj velmi vysoký.

Turecko by podle odhadů některých mezinárodních organizací mohlo mít zásoby břidlicového plynu kolem 20 bilionů krychlových metrů. To by stačilo samotné zemi při dnešní spotřebě na zhruba 400 let a všem zemím Evropské unie na 40 let.

Jiné odhady jsou střízlivější, stále však velmi vysoké. "U břidlicového plynu se musí udělat hodně vrtů, než se určí objem zásob. Na odhady je stále příliš brzy, říká se ale, že na jihovýchodě a severozápadě Turecka je 1,8 bilionu kubíků, což je značný objem," řekl turecký energetický analytik Necdet Pamir.

Turecké zásoby tak zřejmě výrazně překonávají zásoby břidlicového plynu na Ukrajině, které se odhadují na 1,2 bilionu kubíků. V oblasti uvnitř a vně Transylvánské pánve na Balkáně a v okolí se nachází odhadem 300 miliard krychlových metrů plynu.

Pro těžaře je Turecko atraktivní díky nízkým daním, existující ropné a plynové infrastruktuře a vysoké domácí poptávce po energii. Turecko je také důležitým uzlem mezinárodní námořní přepravy včetně přepravy ropy.

Revoluce břidlicového plynu začala v minulých letech v USA, které se díky ní a bez jakékoli role vlády staly největším světovým producentem plynu. Cena plynu se tam díky břidlicovému boomu propadla zhruba na pětinu, což transformovalo celý americký energetický trh a posílilo konkurenceschopnost amerického průmyslu. V Evropě zahájily přípravy k těžbě plynů z břidlic Polsko, Británie, Ukrajina, Rumunsko a Litva.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK