"Teď je situace taková, že probíhá normální správní řízení. ČEZ dostal nějaké výtky od energetického regulátora a teď je na ČEZu, aby on vyvrátil, že ty argumenty nejsou relevantní," řekl Kuba. "My nechceme tuto věc politizovat, my pouze říkáme: Tato věc nesmí probíhat politicky a pro nás je nepřijatelné, aby odebrání licence vyhlašoval premiér, aniž by začínalo probíhat správní řízení," dodal.
Bulharský premiér Bojko Borisov v úterý prohlásil, že ještě ten den přijde ČEZ v Bulharsku o licenci. To se ale nestalo a bulharský regulační úřad ve středu oznámil, že zahájil řízení s ČEZ o odebrání licence.
Kuba dnes při jednání s chargé d'affaires řekl, že Česko bylo postupem premiéra Borisova znepokojeno. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že správní řízení s ČEZ bude vedeno transparentně a podle standardů Evropské unie.
"Pokud se ukáže, že to správní řízení neprobíhá fér, pak je situace, kdy tam má vstupovat vláda," řekl Kuba. Zároveň zdůraznil, že vláda nemá žádné informace o tom, že by ČEZ v Bulharsku porušil zákony a že by byl důvod k tomu, aby společnost o licenci přišla.
V Bulharsku se od začátku února konají demonstrace proti vysokým účtům za elektřinu. Bulhaři požadovali znárodnění distribučních společností, které patří českým firmám ČEZ a Energo-Pro a rakouské EVN. Zároveň demonstranti požadovali demisi vlády, k níž nakonec ve středu došlo.
ČEZ odmítl, že by se v Bulharsku dopustil závažného pochybení. Společnost také zdůraznila, že ceny elektřiny stanovuje bulharský regulační úřad. Vysoké účty za prosinec prý způsobila vyšší spotřeba zaviněná nezvykle chladným počasím. K dalšímu zvýšení pak přispělo, že kvůli pravoslavným Vánocům bylo zúčtovací období o deset dní delší.