"Dozorční rada podniku doporučila tuto veřejnou zakázku konzultovat s organizací Transparency International ČR," uvedl Boublík. LČR chtějí veřejnou zakázku zadat v otevřeném nadlimitním zadávacím řízení podle zákona o veřejných zakázkách. Hodnota zakázky podle mluvčího odpovídá náročnosti a závažnosti řešené právní agendy LČR.
O právních službách pro LČR se například mluvilo v roce 2011, kdy podnik původně nechtěl informovat, proč si vydržuje drahé externí právníky. Lesy ČR následně uvedly, že za rok 2010 zaplatily za právní služby celkem 135 milionů korun a právní služby poskytovaly podniku tři advokátní kanceláře.
Dozorčí rada si dnes také vyžádala zpracování nezávislého znaleckého posouzení vybraných veřejných zakázek LČR v oblasti informačních technologií. "Současně podniku doporučila jednat s dodavateli o snížení cen až o 30 procent a v případě neúspěchu posoudit možnost vypovězení současných smluv na servisní služby v oblasti IT," uvedl Boublík.
IT zakázkami LČR se zabývá protikorupční policie, která má podezření na škodu kolem 350 milionů korun. Případ prověřuje pro podezření z trestných činů porušení povinnosti při správě cizího majetku a legalizace výnosů z trestné činnosti. Možný pachatel či pachatelé tak jsou v případě odsouzení ohroženi až osmi lety vězení. Vyšetřování se týká údajně předražených zakázek na informační technologie, jejichž zadání spadá do roku 2008. Zakázky za stamiliony korun získaly společnosti dynn a Time Import.
Policie podle dřívějších informací deníku E15 v IT zakázkách LČR vyšetřuje, jakým způsobem skončilo zhruba 340 milionů korun z plateb za zakázky u neprůhledných zahraničních firem, jež mají konta ve Švýcarsku. Lesy ČR spojitost s pozdějšími převody peněz ze zakázek odmítly. Podle E15 existuje podezření, že IT zakázky za 1,136 miliardy korun zadané LČR byly úmyslně nadhodnoceny a mohly se jimi vyvádět peníze z podniku.