Česko se v proceduře pro nadměrný deficit, která pro něj může v extrémním případě znamenat i zastavení přílivu evropských dotací, ocitlo v roce 2009. Rozpočtový schodek tehdy přesáhl povolenou hranici takřka dvojnásobně. Evropská unie po české vládě požaduje, aby deficit snížila pod tři procenta HDP do letošního roku.
"Jedná se o prognózu. Nedojde-li k výraznému zhoršení ekonomické situace v Evropě, udržíme deficit pod třemi procenty tak, abychom mohli ukončit proceduru nadměrného schodku," uvedl dnes Kalousek.
Evropská komise dále dnes uvedla, že tuzemská ekonomika bude letos stagnovat. V případě odhadů vývoje ekonomiky komise, která ještě v listopadu očekávala pro ČR růst HDP o 0,8 procenta, je ve svém novém odhadu mírně pesimističtější než české ministerstvo financí. To v lednu pro letošek odhadlo růst české ekonomiky na 0,1 procenta. Česká národní banka naopak budoucnost vidí černěji, když čeká pokles o 0,3 procenta.
Eurozónu pak podle dnešní prognózy letos čeká propad ekonomiky o 0,3 procenta. Hrubý domácí produkt celé Evropské unie sice vzroste, ale pouze o 0,1 procenta. U eurozóny i EU nový odhad znamená zhoršení proti podzimní prognóze.
Mezi členskými státy EU v odhadech panují velmi výrazné rozdíly. Zatímco Řecko podle komise čeká letos propad o 4,4 procenta a Kypr o 3,5 procenta, tak u Lotyšska by měl růst činit 3,8 a u Litvy 3,1 procenta. U Maďarska komise čeká pokles o 0,1 procenta. Slovenské hospodářství poroste o 1,1 procenta.